Sunday, 5 February , 2023
امروز : یکشنبه, ۱۶ بهمن , ۱۴۰۱ - 15 رجب 1444
پیشنهاد سردبیر »
شناسه خبر : 502943
  پرینتخانه » اسلاید, پیشنهاد سردبیر, جدید تاریخ انتشار : 07 تیر 1399 - 7:18 | 21 بازدید |

از مجالس ترحیم با دود و قلیان در فراشبند تا کمک به امور خیریه

از مجالس ترحیم با دود و قلیان در فراشبند تا کمک به امور خیریه سالهاست که سنت‌های دیرین و بعضاً عذاب آور درفراشبند توسط مردم دستخوش تغییرات شده و به فرهنگی نو تبدیل شده است. یادمان نمی رود که سه دهه پیش وقتی کسی فوت میکرد دو روز متوالی برایش در مسجد جلسه ختم می‌گرفتند. […]

از مجالس ترحیم با دود و قلیان در فراشبند تا کمک به امور خیریه
از مجالس ترحیم با دود و قلیان در فراشبند تا کمک به امور خیریه
سالهاست که سنت‌های دیرین و بعضاً عذاب آور درفراشبند توسط مردم دستخوش تغییرات شده و به فرهنگی نو تبدیل شده است.
یادمان نمی رود که سه دهه پیش وقتی کسی فوت میکرد دو روز متوالی برایش در مسجد جلسه ختم می‌گرفتند. وسایل پذیرایی قلیان و سیگار بود و مهمانان  می‌بایست این معضل را تحمل کنند.
کم‌کم این سنت توسط نسل جدید برچیده و جلسه ختم به چند ساعت کاهش پیداکرد. گرچه امروزه جلسه هفتم میت برداشته شده است. و اما چهلم و سالگرد را باید برایش فکری کرد.
گرچه اموات برای ما عزیز هستند ولی عدم برگزاری جلسات را نباید بی حرمتی به آنها دانست. اگر ما حرمتی برای آنها قائلیم و میخواهیم روحشان را شاد نگه داریم راههای دیگری هم وجود دارد.
یکی از این راه‌ها برداشتن مراسمات اضافی و هزینه این مخارج برای امور خیریه می باشد. شکی ندارم که انجام  این کارهای خیر بیشتر به کار عزیزان ما درآن دنیا می‌آید.
تامین مایحتاج یک نیازمند هزاران برابر ارزش دارد تا برگزاری جلسه چهلم و سالگرد.
چه بسا هستند خانواده هایی که برای تامین جهیزیه دختران دم بخت خود مانده اند.
بعضی ها برای تامین البسه و نوشت افزار معطل اند. و آدمهایی که برای درمان بیمارشان نیازمند چند صد هزارتومان پول هستند.
آیا اگر ما هزینه های مراسم را صرف این قبیل کارها کنیم ثوابش برای امواتمان بیشتر نیست؟
آمدن بیماری کرونا با همه بدی هایی که دارد فرصتی شد که بازماندگان ضمن احترام به سفارشات مسئولین بهداشتی و درمانی و مراعات احوال مردم جلسات خود را تعطیل و هزینه مراسمات را خرج امور خیریه و اسباب شادی روح اموات رافراهم نمایند.
بحثی که الان می‌خواهیم بدان بپردازیم حذف مراسمات بعد از هفته چه در این شرایط و چه شرایط عادی و کمک به نیازمندان در این شرایط اقتصادی است.
انجام این کارها ستودنی است و انشاالله باید گسترش پیدا کرده و به یک فرهنگ تبدیل شود.
خدا را شکر که مردم فهیم شهرمان نیز این مسائل را درک می‌کنند و شایدهم منتظر بودند تا خانواده ای پیش قدم شده و این فرهنگ را جا بیاندازد.
برادران و خواهران همشهری، ظاهر شدن ویروس منحوس کرونا در کشورما باعث گردید تا حس نوع دوستی شما و گرفتن دست نیازمندان سبب خیر دنیا وآخرت برای شما باشد. شما با کمک به همنوعان نیازمند خود دراین برهه تلخی این بیماری را به شیرین کامی تبدیل نمودید.
به همه شما درود میفرستیم. به پویش های خودجوش مردمی و آنهایی که بی نام و نشان به نیازمندان کمک کردند همچنین. باشد تا این کارها باعث خیر برای شما و شادی روح اموات و شهدایتان درآن دنیا باشد.
غلامرضا عالیشوندی
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.