Related Articles

27 Comments

 1. 1

  حسام

  مطلب جالبی هست
  میشه در کامنت ها هر فرد علاقه مند
  تاریخ نسبی خودش رو معرفی کند
  مثلا یکی بیاد تا ۱۰ پشت خودش رو معرفی کند
  آیا اجدادش در ۴۰۰ سال پیش را می شناسد؟

  با تاریخچه خاندان خود چقد آشنا هستیم

  Reply
  1. 1.1

   حسانی علی

   سلام صبر کن شماره های تکمیلی بیاد!

   Reply
 2. 2

  کورش مختاری

  روزی به کریم خان زند گفتند، فردی میخواهد شما را ببیند و مدام گریه میکند. کریم خان گفت: “وقتی گریه هایش تمام شد بیاریدش نزد من”. پس از ساعت ها گریه کردن شخص ساکت شد و گفت قربان من کور مادر زاد بودم به زیارت قبر پدر بزرگوار شما رفتم و شفایم را از او گرفتم .

  کریم‌خان دستور داد چشم های این فرد را کور کنید! تا برود دوباره شفایش را بگیرد! اطرافیان به شاه گفتند قربان این شفا گرفته پدر شماست. ایشان را به پدرتان ببخشید.
  وکیل الرعایا گفت: پدر من تا زنده بود در گردنه بید سرخ دزدی میکرد، من نمیدانم قبرش کجاست و من به زور این شمشیر حکمران شدم. پس از اینکه من به شاهی رسیدم عده‌ای چاپلوس برایش آرامگاه ساختند و آنجا را ابوالوکیل نامیدند. پدر من چگونه می تواند شفا دهنده باشد؟
  اگر متملقین میدان پیدا کنند دین و دنیای مان را به تباهی میکشند! برگرفته ازکتاب “کریم خان زند” از پناهی سمنانی

  Reply
 3. 3

  کورش مختاری

  جناب آقای حسانی میشه لطف کنید بگید چرا به این طایفه اولاد میگویند

  Reply
  1. 3.1

   حسانی

   حاج زکی جد این طیفه بوده اولاد ( فرزندان اوهستند) اگه صبر کنی در شماره های بعدی بعضی مسایل روشن می شود.

   Reply
 4. 4

  م. فضلی

  باسلام و تشکر از شما ، آقای کاویانی و سایر دوستان در سایت آبپا
  از اینکه به مطالعه و ارایه مطالب تاریخی شهر و مرور هویت اقوام مان پرداخته شده،
  چرا که وظیفه ما حفظ میراث گذشتگان است…

  Reply
 5. 5

  Anonymous

  جناب آقای حسانی

  خدا قوت و دست مریزاد ،اینکه واقعا کسی دست به قلم شود و پژوهشی در خصوص تاریخ زادگاه خود و همچنیین مردم فراشبند انجام دهد بی شک مسئولیت سنگینی را پذیرفته .سپاس منتظر یاداشت های بعدی جنابعالی هستم و البته پیشنهاد میگردد در کنار روایت قومی و قبیله ای شرایط دیگر از قبیل کشاورزی و موقعیت چشمه ها ،آسیاب ها ،باغ ها ،و همچنین راه ها و تجارت و کسب و کار مردم و شهرمان هم روایت گردد می تواند جذابیت و اطلاعات خوبی در اختیار مخاطب قرار دهد.
  با درود
  مهدی یگانه

  Reply
  1. 5.1

   حسانی علی

   سلام ممنون
   اگه توجه بفرمایید عنوان این کار *فراشبند انقلاب سیاست* می باشد لذا تناسبی با پبشنهاد شما ندارد.

   درزمینه ی مورد نظر شما*کتاب فرهنگ و تاریخ مردم فراشبند* ازحاج سید رزاق امیری و کتابی هم از حاج امین افشار قبلا چاپ شده و در دستر س می باشد.

   Reply
 6. 6

  کورش مختاری

  جناب آقای حسانی من از یکی از اساتید تاریخ شنیدم که مردم شهر فراشبند در به حکومت رسیدن کریم خان زند به ایشان کمک کرده اند و در تاسیس سلسله زندپشتیبان کریم خان زند بوده اند.حال یک سوال مطرح میشود آیا قبل از این که طایفه اولاد در فراشبند ساکن شوند کسانی دیگر هم در فراشبند ساکن بوده اند؟؟

  Reply
  1. 6.1

   حسانی علی

   سلام
   بله دو طایفه ی به نام “”عالیشوند”” و “” نوشاد “” که هردو هم لرتبار بوده اند قبل از اولاد در دوروستا به همین نام حوالی فراشبند فعلی ساکن بوده اند. که بعدا احتمالا به علت حوادث طبیعی در قریه ی فراشبند جمع می شوند.
   در مورداینکه حاکمیت فراشبند به دلیل حمایت بختیاری ها از کریمخان تحت عنوان”” نایب “” به قبیله اولاد واگزار می شود. شواهد مستند وجود دارد.

   واینهم که دوطایفه ی نوشاد و عالیشوند قبل از اولاد ساکن فراشبند بوده اند تقریبا شواهد نقلی زیادی هست.
   قیل از این دوطایفه هم فراشبند ساکنینی داشته”” که گفته می شود”” اجداد حاج افشار و رحیمیها همین خانواده های یگا نه و صبور .. بوده اند”””

   ولی اینکه منظور استاد شما همان اولاد لر که ازبختیاریها باشد یا غیر از انها مطلبی ندیده و نشنیده ام “”

   Reply
 7. 7

  کورش مختاری

  جناب آقای حسانی ای کاش نیم نگاهی هم به کودتای ۲۸ مرداد می انداختید چون که تنها کسانی که در کودتای۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ مسلحانه برعلیه شاه و به پشتیبانی دولت ملی دکتر محمد مصدق جنگیدند ناصر خان و خسرو خان قشقایی بودند و در این بین طایفه بهادنی اصلی ترین پشتیبان ناصر خان و خسرو خان بودند که عمدتا ساکن اطراف فیروزآباد و فراشبند و روستاهای فراشبند بوده اند و از این طایفه بزرگ میتوان به فامیل مختاری و پروینی و جمالی وپورزارعی ومزارعی و……..اشاره کرد که این ها ساکن شهر فراشبند هستند و البته ساکنین خوشاب وپهناپهن وخانیک ونوجین و……همه از طایفه بهادنی هستند و به جرات میتوان گفت برگترین طایفه در سطح شهرستان فراشبند طایفه بهادنی هستند……..به قول یه بنده خدایی در دانشگاه شیراز که میگفت حالا که با رفیقم سلام علیک میکنی جون خودت با مو هم سلام و علیک بکن……مگر کودتای ۲۸ مرداد و پشتیبانی از دولت دکتر مصدق به صورت مسلحانه از طرف طایفه بهادنی یه واقعه سیاسی نیست؟

  Reply
  1. 7.1

   حسانی علی

   سلام
   ۱- درمورد این طایفه ی بهادنی اولین مطلبیست که می شنوم.
   از حدود ۳ و نیم سال قبل که پروژه ی “” فراشبند انقلاب سیاست “”” را آغاز نمودم بار ها در هر فرصت از همه ی علاقه مندان تاریخی خواسته ام هر نوع حادثه و داستان و شواهد و مدارک که درمورد گذشته ی فراشبند دارند,ترجیحا.”” موارد نقش های سیاسی و حضو درصحنه های تقابل با حاکمان و زورگویان وبه خصوص جریانات برجسته ای مانند انقلاب مشرو طیت. حنک های جهانی/ یا همین که شما می فرمایید “””دریغ نکرده و حقیر را درجریان بکذارند.
   ٢- این ۴۲ شمار ه ای که تاکنون منتشر شده اگرفرصتی دست دهد باید ویرایش نهایی شده و فصل بندی وتنظیم شود .

   “”” لذا اماده هستم و خوشحال می شوم از هرنوع شواهد و دلایل و مطالب مستندی که شما و دیگرعریزان دراختیار دارید استفاده کنم “””

   به خصوص پیراون این مطاب شما”

   … .. ناصر خان و خسرو خان قشقایی بودند و در این بین طایفه بهادنی اصلی ترین پشتیبان ناصر خان و خسرو خان بودند که عمدتا ساکن اطراف فیروزآباد و فراشبند و روستاهای فراشبند بوده اند و از این طایفه بزرگ میتوان به فامیل مختاری و پروینی و جمالی وپورزارعی ومزارعی و….

   Reply
  2. 7.2

   پیمان منفرد

   باسلام
   جناب حسانی بزرگوار
   و جناب مختاری عزیز
   طایفه کهکی از طوایف مهم اطراف فراشبند فیروزاباد است که در مناطق نارک باچون بایگون منصورآبادنوجین و اطراف امام زاده سیدمحمد زندگی می کردند.قشقایی نبودند ولی همراهی خوبی با بزرگان قشقایی داشتند و با آنها حتا ییلاق و قشلاق هم داشته اند.
   شامل تیره های گلکی،مهرکی کرکونی یا گورکانی ،بادینی و محلدینی بوده اند.
   پیرو بررسی هایی که شده غلامعلی عبدالله که در یک شماره درباره نحوه شهید شدن شان در جنگ با انگلیسی ها نوشته اید پدر بزرگ شان از طایفه کهکی و تیره محلدینی بوده اند و عبدالله پدر ایشان در حدود سال ۱۲۵۰ساکن شهر فراشبند می شود و سه فرزند شان غلامعلی،حسن کاوسی و حسینعلی معصومی بوده است.
   کتاب دیار کهکی انتشارات تخت جمشید نوشته عارف زارع مطالعه کنید

   Reply
   1. 7.2.1

    عنایت گلکی

    درود بر شما
    البته تیره های موزیری(بخشی از بهادنی) و دهدار و خواجه را فراموش کردید که از طوایف کهکی هستند.
    ضمنا طایفه ی امیرسالاری(ماسالاری) نیز خود را منتسب به کهکی میدانند.
    به جز مناطقی که فرمودید کهکی ها در مناطق و روستاهای چنارسوخته و رییسی و امامزاده گنجو در کوهمره و مهکوئیه و بلوک خواجه ای و نودران و مورج شهرک در فیروزآباد زندگی می کنند.
    عنایت گلکی

    Reply
 8. 8

  کورش مختاری

  جناب آقای حسانی بهادنی یعنی پادشاهی پارلمانی مشروطه یا جمهوری دموکراتیک ایرانی .بهادنی یعنی آزادی و دموکراسی.بهادنی یعنی سکولاریسم .بهادنی یعنی جامعه مدنی مبتنی بر فرهنگ ایرانی.بهادنی یعنی حق حاکمیت مردم برسرنوشت خود………بهادنی یعنی ایران برای همه ایرانیان.بهادنی یعنی اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا.*******
  بهادنی یعنی وطن پرستی………اگر در کتاب در دست تالیف نامی از طایفه بهادنی نیاورید هم چیزی از بزرگی این طایفه کم نخواهد شد چون که مردم آگاه و بیدار شده اند و این مطلب را در دوم اسفند۹۸ ثابت کردند

  Reply
  1. 8.1

   حسانی علی

   اینا که تعریفه و شعار!
   . اگه اطلاعات تاریخی مستند چیزی هست بفرست.
   کدام مولف؟ کدام کتاب؟ کدام سند و شاهد و مدرک؟
   هرچه داری بفرست.

   این پروژه ای تاریخی و ( بانگاه جامعه شناختی سیاسی است) ذوست ندارم وارد ( سیاست بازاری و تجاری!! شود)۰
   لطفا اگه بحثی دارید درهمون چارچوب تاریخی و جامعه شناختی ادامه دهید!!

   Reply
  2. 8.2

   Anonymous

   ماشالا سی بادینی تبار ماشالا سی فارس

   Reply
 9. 9

  ناشناس

  جناب آقای نگارنده کاش ابتدا در مورد اصالت خود و گذشته اجداد خود می نوشتی و هم چنین وضعیت سیاسی خود در قبل و بعد از انقلاب را شرح دهید بعد به دیگران بپردازید

  Reply
  1. 9.1

   حسانی علی

   سلام
   چهار شماره ی مقدمه و پیش مقدمه را بخون.

   Reply
 10. 10

  کورش مختاری

  درود بر جناب آقای حسانی.اینم یه مطلب در مورد طایفه بهادنی
  ایل کهکی ایل فارس زبان با گویشی خاص ساکن حومه ی شهرستان فیروزآباد در استان فارس هستند.
  مردمی سرکش و سلحشور و کوهنورد هستند.
  طوایف ایل کهکی:
  گلکی
  گورکانی (کرکونی) (کرکانی)
  مهرکی
  دهدار
  خواجه
  بهادنی (موزیری و جلالی و گله زن موزیری و گله زن بهادنی و مزارعی و …)
  امیرسالاری (ماسالاری) (ماه سالاری)

  گویش مردم این ایل شباهت بسیاری با مردم مناطق سه گانه کوهمره(جروق و سرخی و نودان) همچنین مردان روستای دوان کازرون و روستاهای بنو (ابنو) و خلار سپیدان و روستاهای دشتک و کندازی مرودشت دارد.

  بیشتر مردم ایل کهکی هم اکنون ساکن شهرهای شیراز و فیروزآباد و فراشبند و میمند و کوار و بخشها و روستاهای حومه ی این شهرها هستند

  Reply
 11. 11

  کورش مختاری

  جناب آقای حسانی اگر خواستید در مورد طایفه بهادنی که جز ایل بزرگ کهکی هستند میتوانید به کتاب ها و مقالات عبدالله شهبازی مردم شناس و صاحب نظر در زمینه ایلات فارس و عشایر جنوب مراجعه کنید

  Reply
  1. 11.1

   حسانی علی

   ممنون
   اگه اطلاعاتی دیگه هم هست بفرستید.
   اقدامات و کارهای مشخصی اگه باشد.
   درمورد نقش این طایفه در حوادث معروف مانند همون کودتای ۲۸ مرداد و غیره ( بازماندگان انها در فراشبند فعلی؟) شخصیت های معروف و میزان تاثیرات انها و…آثار مکتوب. و نماد و عکس و تصویر و هرچه اطلاعات باشد خوب است.

   اگه کتاب یا مقاله ی ویژه ای دراین زمینه ( ملنند اثار شهبازی) در اختیار داری و ( براتون ممکن باشه) استفاده کنم. یا نام و ادرس مشخص از مقاله و کتاب بدید.”” منتظرم “””

   Reply
 12. 12

  کورش مختاری

  ******.دکتر هاشم آغاجری استاد تاریخ دانشگاه تربیت مدرس تهران یه مطلب خیلی جالب و ریشه ای در مورد مردم ایران میگوید .ما مردم ایران بزرگترین ضعف مان در زمینه علوم انسانی است و الا علوم پایه و مهندسی و صنعت که یه چیزهای استاندارد و مشخصی هستند و یادگیری و استفاده از آن ها خیلی مشکل نیست

  Reply
  1. 12.1

   محمد رضا حق شناس

   با درود.
   علوم انسانی نقش دیده بان را دارد. همانطور که در مناطق نظامی یه دیده بان رو گذاشتند که بتوانند از دور دست از خطرات و اسیب ها و فرصت های آن مطلع شوند و زودتر از زمان در راستای برنامه ریزی و سیاست گذاری اقدام شود و به معنایی علاج قبل از وقوع کنند. اما متاسفانه تفکر مهندسی و پرورژه محور باعث شده که با هزینه های هنگفت و و روش آزمون و خطا حکمسرایی کنند.

   Reply
 13. 13

  محمد رضا حق شناس

  نگاه پروژه محوری آفت است. لذا سعی کنیم دچار این خبط نشویم که برای موضوعات تاریخی و فرهنگی از کلمه پروژه استفاده کنیم. این نشان ضعف تئوریک و کم اطلاعی است.

  Reply
 14. 14

  پیمان منفرد

  باسلام
  جناب حسانی بزرگوار
  و جناب مختاری عزیز
  طایفه کهکی از طوایف مهم اطراف فراشبند فیروزاباد است که در مناطق نارک باچون بایگون منصورآبادنوجین و اطراف امام زاده سیدمحمد زندگی می کردند.قشقایی نبودند ولی همراهی خوبی با بزرگان قشقایی داشتند و با آنها حتا ییلاق و قشلاق هم داشته اند.
  شامل تیره های گلکی،مهرکی کرکونی یا گورکانی ،بادینی و محلدینی بوده اند.
  پیرو بررسی هایی که شده غلامعلی عبدالله که در یک شماره درباره نحوه شهید شدن شان در جنگ با انگلیسی ها نوشته اید پدر بزرگ شان از طایفه کهکی و تیره محلدینی بوده اند و عبدالله پدر ایشان در حدود سال ۱۲۵۰ساکن شهر فراشبند می شود و سه فرزند شان غلامعلی،حسن کاوسی و حسینعلی معصومی بوده است.
  کتاب دیار کهکی انتشارات تخت جمشید نوشته عارف زارع مطالعه کنید

  Reply
 15. 15

  ایران کهن

  تاریخ رو باید با مطالعه وتحقیق زیاد ودور از تعصبات فهمید.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.