Monday, 6 February , 2023
امروز : دوشنبه, ۱۷ بهمن , ۱۴۰۱ - 16 رجب 1444
شناسه خبر : 499883
  پرینتخانه » اسلاید, جدید, گفتگو تاریخ انتشار : 13 تیر 1398 - 23:47 | 54 بازدید |

شناسایی ۳۹۵ بیمار دارای فشار خون بالا در فراشبند در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند از اندازه ‌گیری فشار خون بیش از ۲۱ هزار فراشبندی در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون خبر داد.

شناسایی ۳۹۵ بیمار دارای فشار خون بالا در فراشبند در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون

شناسایی 395 بیمار دارای فشار خون بالا در فراشبند در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند از اندازه ‌گیری فشار خون بیش از ۲۱ هزار فراشبندی در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون خبر داد.

به گزارش آبپا به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، دکتر «حسن کرمی» در نشست خبری و مطبوعاتی با اصحاب رسانه و خبرنگاران شهرستان فراشبند، درباره طرح بسیج ملی کنترل فشارخون گفت: طرح بسیج ملی فشارخون در کشور که از ۲۷ اردیبهشت سال جاری با هدف ایجاد حساسیت موضوعی در آحاد جامعه، افزایش آگاهی و سواد سلامت جامعه در زمینه فشار خون بالا آغاز شده است، در هفته پایانی خود به سر می برد و شهرستان فراشبند هم در این راستا از تمام توان خود با همکاری ادارات به ویژه هلال احمر و آموزش و پرورش در اجرای مطلوب این طرح استفاده نموده است.

وی، از بیماری فشار خون به عنوان قاتل خاموش یاد کرد و گفت: این بیماری با وجود اینکه یک بیماری بسیار زمینه ای و مهم و عامل بروز سکته های قلبی، سکته های مغزی و نارسایی های کلیوی است، در عین حال، بی علامت است و در ۹۵ درصد مواقع، این بیماری هیچ علائمی از خود نشان نمی دهد، اما عوارض و مشکلات خود را در فرد به وجود می آورد و متاسفانه فرد، زمانی متوجه این بیماری می‌شود که یکی از عارضه ها در فرد ایجاد شده باشد و یا دیگر کار از کار گذشته باشد.

دکتر کرمی بیان داشت: سردرد، حالت تهوع، سرگیجه، تاری دید یا دوبینی، تپش قلب یا ضربان‌های قوی و نامنظم قلب، تنگی نفس از علایم فشار خون بالا است، البته در بسیاری موارد این بیماری بدون علامت است و به همین دلیل بنام قاتل خاموش نامگذاری شده است.

وی افزود: فردی که دارای بیماری فشار خون بالا است علاوه بر اینکه کیفیت زندگی او افت پیدا می کند، هزینه‌های زیادی را نیز برای نظام سلامت ایجاد می کند که بار اصلی این هزینه ها بر دوش بیمه‌ها و نظام سلامت است.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، تنها راه برای پیشگیری از این بیماری ها را غربالگری دانست و گفت: در همین راستا، وزارت بهداشت برای اینکه بتواند بار بیماری‌های کشور را کاهش دهد، اقدام به این کار بزرگ و بسیج ملی کنترل فشار خون در سطح کشور کرده است، که در این طرح، تمام افراد بالای ۳۰ سال، تمامی زنان باردار و بیماران کلیوی در هر سنی، به صورت رایگان، مورد غربالگری فشارخون قرار می‌گیرند.

شناسایی 395 بیمار دارای فشار خون بالا در فراشبند در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون

وی با اشاره به اینکه بیمارستان‌، درمانگاه‌ معراج، درمانگاه تامین اجتماعی، مراکز بهداشتی و پایگاه‌های ثابت، پالایشگاه گاز فراشبند، معدن سرمه، ایستگاه تقویت فشار گازبعثت و ایستگاه ثابت خیابان سپاه مستقر در میدان میوه فروشی در سطح شهر و ایستگاه موقت در محلات و مساجد در بازه زمانی ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر به صورت رایگان، فشار خون جامعه هدف را اندازه گیری می کنند، گفت: در این طرح، کارشناسنان بسیج ملی فشار خون به صورت منزل به منزل، نیز به سراغ افراد می روند و علاوه بر اینکه فشار خون آنها را اندازه گیری و در سامانه الکترونیک سلامت ثبت می‌کنند، اطلاعات مورد نیاز را در راستای تغذیه سالم و پیشگیری از بیماری ها نیز به آنها ارایه می دهند.

دکتر کرمی، با اشاره به اینکه هدف برنامه بسیج ملی فشار خون اندازه‌گیری ۵٠ درصد از افراد بالای ٣٠ سال برای سنجش فشار خون است، گفت: با این حال، ما هدف ۱۰۰ درصدی را برای خود در نظر گرفته ایم تا از این فرصت استفاده بیشتری کرده باشیم و بتوانیم تمام افراد بالای ۳۰ سال را تحت پوشش قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان فراشبند حدود ۲۵ هزار نفر، جمعیت بالای ۳۰ سال وجود دارد که باید آنها را تا پایان طرح پوشش دهیم، گفت: در این طرح در شهرستان فراشبند،خوشبختانه تا کنون، ۹۱ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال تحت پوشش غربالگری فشارخون قرار گرفته اند و فشارخون آنها اندازه گیری و در سامانه الکترونیک سلامت ثبت شده است.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند با بیان اینکه تا کنون بیش از ۳۹۵ نفر بیمار فشار خون بالا شناسایی و مورد تایید پزشک قرار گرفته اند و هم اکنون تحت مراقبت و دارو دریافت می کنند، گفت: در این طرح، حدود ۴۷۲ نفر مادر باردار نیز در شهرستان تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند و از نظر فشارخون غربالگری شده اند.

وی، ضمن تشکر از همکاری کارشناسان شبکه بهداشت و درمان، بهورزان، داوطلبان هلال احمر، داوطلبان سلامت، آموزش پرورش در انجام این طرح و سایر ادارات که زیرساخت‌ها را برای شبکه بهداشت و درمان فراشبند فراهم کردند، به نقش مهم رسانه ها برای آگاه سازی مردم و جذب و مشارکت آنها اشاره کرد و از اصحاب رسانه خواست تا همگی بسیج شوند و از طریق رسانه هایی که در اختیار دارند از افرادی که به هر دلیلی موفق به اندازه گیری فشار خون خود نشده اند،بخواهند تا در این چند روز باقی مانده، به مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، خانه های بهداشت، پایگاه های بهداشتی و بیمارستان برای کنترل رایگان فشار خون مراجعه نمایند تا در صورتی که نیازمند پیگیری و ارجاع هستند،اقدامات لازم برای آنها صورت گیرد.

دکتر کرمی، در ادامه با اشاره به اینکه ۷۳ سنجشگر به صورت فعال در سطح شهرستان در بسیج ملی کنترل فشارخون مشارکت دارند، گفت: سنجشگران در دوره‌های آموزشی عملی و تئوری شرکت کرده اند و گواهی سنجش فشارخون را دریافت کرده اند.

وی اضافه کرد: با بررسی هایی که در سطح شهرستان از پایگاههای اندازه گیری فشار خون انجام گرفته، صحت و دقت دستگاههای فشار خون نیز، با دستگاه‌های مختلفی اندازه گیری و مورد پایش قرار می گیرد.

رییس شبکه بهداشت و درمان فراشبند با تاکید بر اینکه افراد در مراجعه به پایگاه‌های سنجش فشار، کارت ملی یا شماره ملی خود را به همراه داشته باشند، یاد آور شد: شهروندان می‌توانند با ورود به سایت salamat.gov.ir با خود اظهاری، فشار خون خود را ثبت کنند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.