Sunday, 5 February , 2023
امروز : یکشنبه, ۱۶ بهمن , ۱۴۰۱ - 15 رجب 1444
شناسه خبر : 494507
  پرینتخانه » اسلاید, جدید, در شهر فراشبند تاریخ انتشار : 25 آذر 1397 - 17:08 | 48 بازدید |

آیا جریان انقلابی فراشبند با خوانین قشقایی برخورد دوگانه کرده است؟

قبل از شروع این مبحث اجازه می خواهم یک نکته حساس را روشن کنم. قصد ما در اینجا این نیست که اثبات کنیم خوانین مخالف انقلاب بودند، یا نبودند، بنا هم نداریم نفس برخورد نظام با خوانین را تایید یا تکذیب کنیم. هم چنین قصد نداریم اقدام خوانین را برنامه ای حساب شده برای براندازی […]

آیا جریان انقلابی فراشبند با خوانین قشقایی برخورد دوگانه کرده است؟

علی حسانی

قبل از شروع این مبحث اجازه می خواهم یک نکته حساس را روشن کنم.

قصد ما در اینجا این نیست که اثبات کنیم خوانین مخالف انقلاب بودند، یا نبودند، بنا هم نداریم نفس برخورد نظام با خوانین را تایید یا تکذیب کنیم. هم چنین قصد نداریم اقدام خوانین را برنامه ای حساب شده برای براندازی جلوه دهیم و نتیجه گیری کنیم که برخورد با آنها به حق بوده ‌و نیز بر آن هم نیستیم که نشان دهیم پیشاپیش توطئه ای حساب شده برای رودر رو قرار دادن خوانین با انقلاب و انقلابیون طراحی شده بود، و آنها راهی غیر از اینکه در این دام بیفتند نداشتند.

چراکه همه ی این فرضیات امروزه بین مردم و به خصوص جامعه ی عشایر، مدافعان خاص خودش را دارد، که هر دسته معتقد است دلائل کافی هم برای اثبات فرضیه ی خود در اختیار دارد.

لذا این کار فرصت مناسب و جداگانه ای می طلبد تا پیرامون ابعاد و فرضیات مختلف موضوع، پژوهش مستقل و بی طرفی صورت پذیرد و با بررسی شواهد و مدارک مستدل نتیجه گیری و اظهارنظر شود، ان شاالله اگر فرصتی دست دهد به آن خواهیم پرداخت.

اما در این قسمت از پروژه صرفاً برآنیم تا فضای حاکم بر زمان فرزندان صولت الدوله ( یعنی خسروخان و ناصرخان) را بازسازی نموده و میزان همراهی آنها را با افکار عمومی اوائل انقلاب نشان داده، سپس با شاخصه های مشابه آن در فضای سیاسی جامعه ی زمان پدر آنها (یعنی صولت  الدوله) مقایسه کرده و علت تفاوت مواضع  افکار عمومی نسبت به (پدر و فرزندان) را نشان دهیم.

یعنی می خواهم بگویم که مواضع مجموعه ی انقلابیون فراشبند نسبت به خوانین پسر «در اوائل انقلاب» با مواضع آنها نسبت به صولت الدوله «خان پدر» در دوران جنگ جهانی اول، بر اساس معیار همراهی هرکدام با افکار عمومی زمان خود و دفاع از خواست عمومی بوده است، ونه معیاری دیگر.

صولت الدوله در زمان خود، از نظر افکار عمومی به عنوان مبارز ملی  قضاوت می شود، خسروخان اما، در زمان خودش برعکس برعلیه اکثریت شناخته می شود، البته اینکه این قضاوت به حق بوده یا خیر عرض کردم در این جا محل بحثش نیست.

درباره خسروخان و ناصرخان قشقایی

خسروخان و برادر ارشد ش ناصرخان، فرزندان صولت الدوله قشقائی و از حامیان پروپاقرص دکتر مصدق بودند، بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۳۱ و سقوط مصدق، هر دو به خارج از کشور تبعید می شوند. در طول مبارزات امام با شاه، از منظر عمومی و ادبیات انقلاب این دو نفر جزء اپوزیسیون رژیم به حساب می آیند؛ این دو برادر با پشتوانه ی اعتبار تاریخی خود و پدر، به عنوان قوی ترین چهره های مخالف شاه از یک طرف، و وارثین صولت الدوله قشقائی ؛ مبارزملی، از طرف دیگر، جایگاه خاصی در جامعه ی ایران به خصوص مردم فیروزآباد و فراشبند و عشایر داشتند. سال ۵۷‌ پس از ورود امام به نوفل لوشاتو که مبارزه شدت می گیرد، چند روزی قبل از ورود امام به ایران، اول ناصرخان و بعد خسروخان، وارد کشور شده و به شهرستان فیروزآباد و فراشبند می آیند.

ازهمان اول بازگشت آنها به کشورهر دو با برند (سرباز امام) مطرح شده و به مردم معرفی می شوند.

متاسفانه اما، با گذشت زمانی خیلی کوتاه بعد از ورود امام و سقوط رژیم شاه و استقرار جمهوری اسلامی، این دو شخصیت، تحت تاثیر فضای سیاسی ـ اجتماعی حاکم بر کشور، در شناخت فرهنگ و ساز و کار سیاسی نظام نوپای جمهوری اسلامی ناکام می مانند، عمق و ابعاد پیچیده ی فضای سیاسی زمان را درک نمی کنند، واقعیت انقلاب را بر نمی تابند و خواسته یا ناخواسته مقابل مجموعه ی انقلابی، به خصوص نسل نو، قرار می گیرند.

نسل نو یعنی، نسل جدیدی که حالا از ترکیب جوانان تحصیل کرده ی  عشایر، شهری و روستائی، با ادبیات انقلاب و حول محور امام در ساختار اجتماعی سیاسی کشور از جمله فراشبند و فیروزآباد و مناطق عشایر نشین فارس  جایگاه نسبتا قوی و مطمئنی ‌پیدا کرده و با کم و بیش ارتباط تشکیلاتی که با شخصیتهای با نفوذ و هسته های انقلابی کشور دارند؛ گرچه ارتباط نا نوشته و غیررسمی، قادر می باشند تا حدی بر برنامه ریزی ها و وقوع حوادث درکشور اثر بگذارند.

 این وضعیت به سرعت در اثر عملکرد ناشیانه و سلیقه ای یا اطرافیان خوانین، که هنوزدر همان فضای خان محوری ۲۵ سال گذشته سیر می کردند، منجر به رو درروئی مسلحانه ی آنها با نظام و مردم و همین نسل جدید می شود، و ‌پس از اندک زمانی مقاومت و جنگ وگریز اردوئی به سبک سنتی، با سرعتی باور نکردنی شکست را پذیرا شده و حیات سیاسی و مادی آنها خاتمه پیدا می کند.

حاصل داستان این می شود که، عبدالله خان، فرزند ناصرخان گویا در همان زندگی اردویی سکته می کند « عبدالله، پزشک متخصصی بود، که می شد از او بهره ی مناسب تری برد، اگر ذهنیت و شناخت متفاوتی از انقلاب و فضای موجود جامعه بر دو طرف مقابل حاکم بود»، در نهایت، خسرو خان اعدام می شود و ناصرخان از کشور خارج و طومار زندگی سیاسی و مادی خوانین قشقائی، وارثین سردار قشقائی، صوله الدوله، پیچیده شده و پایان این تراژدی با تلخی و ناگواری غیر قابل انتظاری رقم می خورد.

قضاوت مردم و تاریخ

توضیح کوتاه فوق روشن می کند که خسروخان برخلاف انتظاری که از او می رفت (به علل مختلف که در آینده مفصلا به آن می پردازیم) خواسته یا ناخواسته، رودروی مردم و مبارزات مردمی قرار می گیرد و برخلاف، سلف ملی خود، صوله الدوله، نه تنها موفق نمی شود عنوان پرافتخار، مبارزملی، را نصیب خود کند، بلکه به حق یا ناحق، به خیانت نسبت به آرمانهای انقلاب و همدستی با براندازان متهم می شود، و مورد خشم انقلابی افکار عمومی و حاکمیت انقلاب قرارمی گیرد، به مجازات می رسد و از صحنه ی سیاسی و مادی حذف می گردد.

حال این که هدف و منظور ایشان چه بوده ؟ آیا اینگونه قضاوت، که ایشان بر خلاف پدر عنوان « ضد مردمی » می گیرد درست است یا غلط؟ و غیره، نیاز به کنکاش و کالبد شکافی بستر اجتماعی، فرهنگ حاکم و ارتباط  و روابط سیاسی ایشان در مقطع زمانی ۲۵  سال تبعید و شناخت روابط پیچیده ی گروهها و تشکلات سیاسی دهه ی اول انقلاب دارد، که عرض شد جایش در اینجا نیست.

در اینجا فقط هدف پاسخ به سوال منتقدانی است که گفته اند « جریان انقلابی فراشبند با خوانین قشقائی  برخورد دوگانه کرده است ».

شک نیست که هر ذهن بی طرفی که صرفاً با توجه به توضیح کوتاه فوق درمقام قضاوت برآید بدون شک مواضع هواداران انقلاب نسبت به خسروخان را نتیجه ی عمل کرد خودش می داند (عمل کردی که هم می تواند عامدانه و خیانت به آرمانهای مردم زمان خود محسوب شود و هم بر اثر اشتباه و عدم شناخت جامعه ی متحول شده و تاثیر پذیری ازگروهک هایی که با برنامه ریزی حساب شده این سرمایه های مردمی را محاصره و مصادره کرده و اجازه ی بهره مندی افراد سلیم و آگاه مردمی به خصوص جوانان خط امامی عشایر را از این سرمایه های ملی نمی دهند.)

 یک پژوهش بی طرفانه و زمانبر در آینده می تواند ابعاد این تراژدی و ابهام فعلی را برای نسل جوان امروز منطقه  خصوصا جوانان عشایرکه در یک دوگانگی قضاوت گیرکرده اند روشن نماید.

صولت‌الدوله قشقایی سردار عشایر و مبارز ملی؛ قضاوت جامعه و تاریخ

صولت الدوله کارنامه ی سیاسی – اجتماعی زندگیش از نظر جامعه و اذهان عمومی با عنوان افتخارآمیز مبارز ملی و سردار عشایر بسته می شود و نامش در تاریخ مبارزات ملی و آزادی خواهی همراه با جوان مردی، مردانگی، وفاداری و ایستادگی بر سر باورهای انسانی تا لحظه ی مرگ به قیمت ایثار تمام هستی، حتی سه دختر نوجوان معصومش، به ثبت می رسد.

پایبندی به دین و مذهب با گردن نهادن به فتوای مرجع دینی زمان خود و اجرای این فرمان تا سرحد ایثار جان درکارنامه ی این بزرگ مرد به ثبت می رسد.

در سرتا پای کتاب زندگی سیاسی ۵۵ ساله اش نشانی، حتی جزئی، از خیانت به ملت و میهن ثبت نشده است، بلکه جای جای دفتر خاطرات زندگیش پر است از عشق به میهن، صفات و رفتارهای عالیه ی انسانی و تنفر از بیگانه و صفات ناپسند نفاق و دورنگی و ریا و زد و بند برای مطامع دنیائی. صد البته اگر نقاط ضعفی داشته و یا اشتباهاتی هم از او سر زده باشد، به جای خود سزاوار نکوهش، و البته گذشت است، چرا که انسان است و ذاتا جایز الخطا .

هرچه در زندگی و گوشه و کنار عمر سیاسیش غورکنی به تنها چیزی که مطمئناً دست پیدا نمی کنی « خیانت، پستی، دوگانگی، وطن فروشی و ریا کاریست».

ممکن است برای بعضی از جوانان بیان این مفاهیم در مورد این بزرگ مرد کمتر شناخته شده، غلو و زیاده گوئی به حساب آید اما برای تمام مواردی که عرض کردم شواهد مستند و غیر قابل رد وجود دارد، که  در جایگاه خودش مفصلا به آن خواهم پرداخت ( اگر خدا توفیق دهد و اجل! ).

 اما، قضاوت درمورد ایراد دوستانی که از نگاهشان « متهم به نفاق و نان به نرخ روز خور شدیم » را به خودشان و وجدانشان واگذارمی کنیم!

ادامه دارد….

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۶۲
 1. ناشناس :
  ۲۵ آذر ۹۷

  هدف این بود که نویسنده خود را رهبر جریان انقلابی معرفی کند وگر نه تکلیف ناصرخان روشن است

 2. 123 :
  ۲۶ آذر ۹۷

  هدف نویسنده از این یادداشت چی میتونه باشه؟؟؟

  • ناشناس :
   ۲۶ آذر ۹۷

   سلام
   اگه برگردی ۴شماره ی «پیش مقدمه /ومقدمه » را مطالعه بفرمائی هدف خیلی روشن توضیح داده شده.

 3. انقلابی :
  ۲۶ آذر ۹۷

  رهبر جریان انقلابی در فراشبند مرحوم حاج زیاد حسن پور بود،همراه با عبدالباقی و حاج علی حسانی

  • ناشناس :
   ۲۷ آذر ۹۷

   اتفاقا نپرداختن به چنین موضوعاتی باعث می شود،واقعیت ها وارونه جلوه داده شود ودر تاریخ هم وارونه ثبت شود/حال که هنوز شاهد های زنده ای وجود دارد اگر حوادث منصفانه و انچه واقعیت است نوشته شود،ازسوء استفاده ها جلوگیری می شود.

   تاریخ نوشته خواهدشد چه مابخواهیم وچه نخواهیم.

 4. فریدون :
  ۲۶ آذر ۹۷

  پرداختن به این موضوع، که ممکن است در تحریک احساسات عده ای نتیجه جالبی نداشته باشد ، حرکتی بی هدف و گنگ هست

 5. مهدی پ :
  ۲۷ آذر ۹۷

  بعضی ها خود را ناشناس معرفی می کنند و اصلا از متن و مقاله و جریانات انقلاب خبر ندارند الکی پیام می نویسند …..

 6. علی اکبر امیری :
  ۲۷ آذر ۹۷

  درود. وبا سپاس از حسن نظر جناب حسانی که سعی داشتند مطالب را بیطرفانه ارائه نمایند.
  اما ماجراهای حین وبعد انقلاب در خصوص فرزندان صولت الدوله( خصوصأ ناصر وخسرو خان) نیاز به تحقیق وبرسی بیشتری دارد و عده ای براین باورند که ناگفته های در نزد افرادی وجود دارد که هنوز فضای امن برای ابراز ندارند اما انچه که ضرورت دارد تحقیق بیشتر وثبت حقایق است زیرا با گذشت قریب به چهل سال از عمر انقلاب بیشتر افرادی که در متن ماجرا بوده اند به میانسالی ویا کهنسالی رسیده اند وبی شک فوت وقت دسترسی به حقایق را مشکل مینماید اگر چه جناب.اقای محمودی نورابادی با نوشتن کتاب اخرین ایلخانی اندکی از زوایای پنهان راهویدا نمود اما این کتاب نیز منتقدان وموافقانی داشت. عزم و اراده لازمه تحقق این امر است تا با گرداوری مستندات ومصاحبه با عوامل درگیر در این ماجرا (از رأس تا ذیل) و افرادی که سهمی در این ماجراها داشته اند اما اینک در خارج سکونت دارند. ولی انچه واضح و مشخص است هنوز شبهاتی در افکار مردمی وجود دارد وتشنه رسیدن به حقایق هستند

  • ناشناس :
   ۱۴ آبان ۰۱

   ۰۹۳۷۰۰۲۵۰۰۵

 7. کورش مختاری :
  ۲۸ آذر ۹۷

  جناب آقای حسانی من یه نکته را خیلی مفید و مختصر میگویم…..مشکل ناصرخان و خسرو خان قشقایی و همه ملیون این بود که اینها فقط و فقط وطن پرست بودند ******
  .انقلاب سال۱۳۵۷را دکتر مصدق و ناصر خان و خسرو خان و…….همه یاران باوفا و وطن پرست دکتر مصدق در سال ۱۳۳۲ شروع کردند و در سال ۱۳۵۷هم این انقلاب پیروز شد***

  • حسانی :
   ۲۹ آذر ۹۷

   سلام/درپاسخ مطلب شما!!

   هشدار اشتباه گذشته راتکرار نکنیم!!

   «نسل بعد از انقلاب (که حال و هوای سال ۵۷ جوانان آن زمان رادارند) خوبست بادقت به توصیه ی آخر تاج زاده ،که ازسر درد!!، باشجاعت و شهامت به اشتباه و تندروی های نسل خود اعتراف می کند توجه کنند، و راه رفته و پشیمان شده را دوباره امتحان نکنند!!»
   (حسانی)

   « تاج زاده»

   ?اگر مردم به این نتیجه برسند که هیچ راهی جز سرنگونی نیست، من باز هم اصلاح‌طلب خواهم بود.

   «مثل اقلیتی که سال ۵۷ اصلاح‌طلب بودند و ما به راحتی آنها را کنار زدیم»!!!!

   • ناشناس :
    ۳۰ آذر ۹۷

    آقای حسانی یه شعار هست که میگه

    اصلاح طلب اصولگرا دیگه تموم شد ماجرا

    من خودم از کسانی بودم که این شعار را روبروی دانشگاه تهران در دی ماه ۹۶ دادم.

   • کورش مختاری :
    ۳۰ آذر ۹۷

    اصلاح طلب اصولگرا دیگه تموم شد ماجرا

 8. سلام :
  ۲۹ آذر ۹۷

  salam

 9. کورش مختاری :
  ۳۰ آذر ۹۷

  جناب آقای حسانی در دی ماه ۹۶ یه بیت شعر همه جا طنین انداز شد

  اصلاح طلب اصولگرا دیگه تموم شد ماجرا

  • حسانی :
   ۳۰ آذر ۹۷

   « تاج زاده»

   ?اگر مردم به این نتیجه برسند که هیچ راهی جز سرنگونی نیست، من باز هم اصلاح‌طلب خواهم بود.

   «مثل اقلیتی که سال ۵۷ اصلاح‌طلب بودند و ما به راحتی آنها را کنار زدیم»!!!!

   &&&&&&&&&&&&&&&

   خوب اون موقع تازه ماجرای تاربخ نویسی از سرگرفته می شود!

   هرچه تموم بشه تاربخ تموم نمیشه!!

   همین شعار هم ثبت میشه!!

   • عباس :
    ۰۳ دی ۹۷

    سلام آقای حسانی خیلی به شما علاقمندم ولی اگر اصلاح طلب یا اصول گرا راه رو اشتباه برود چی؟ بازم روی خواسته خود پافشاری می کنید

    • حسانی :
     ۰۴ دی ۹۷

     اصلاح طلبی یک مرام است؛اولین ویژگی این مرام واقع بینیست/ ومنافع ملی را برمنافع فردی و گروهی ترجیح دادن/
     اگر واقعا به اشتباه خود پی ببرد شهامت وشجاعت دارد که اعتراف کند.

     یک بار دیگر سخن تاج زاده را که اسوه ای واقعی از اصلاح طلبیست ( البته تا اینجا/ فردا را غیر از خدا کسی نمی داند!)

     درزیر پایست می کنم بادقت بیشتر به عمق و ظرافت نگاهش بنگر و انوقت اصلاح طلبی واصول گرائی را برای خودت بشناس:
     &

     « تاج زاده»

     ?اگر مردم به این نتیجه برسند که هیچ راهی جز سرنگونی نیست، من باز هم اصلاح‌طلب خواهم بود.

     «مثل اقلیتی که سال ۵۷ اصلاح‌طلب بودند و ما به راحتی آنها را کنار زدیم»!!!!

    • حسانی عزیز حتما در مورد اصلاح طلبی که الان در کشور ما هست تحقیقی بکن،مثلا نظر جورج بوش رو در مورد اصلاح طلبا بدون،یا اصلا یه ریشه یابی بکن ببین از کجا پیدا شده،یه بررسی بکن ببین این چند دولتی که دست اصلاح طلب بوده چه کار کرده،اینکه اختیار ندارن حرف چرتیه اگه ندارن غلط می‌کنند میان،این کشوری که الان میبینی و با همه ی کاستی ها اگر ارتش و سپاه و نیروهای جهاد سازندگی نبودند نصف این هم نبود نگو اینا نمیذارن که ازون شعرهاس اینا نبودن خارجی ها بودن نه حوونای مملکت،خارجیا ول کردن کار لنگ موند اینا شروع کردن با جوونای مملکت،و بررسی کن ببین فراری های اپوزیسیون از کدوم طیف هستن،یه مثال ساده بزنم برات، دوره ی خاتمی تقریبا در هسته ای رو گل گرفتیم،به اسم مذاکره گفتکوی تمدن ها و شدیم محور شرارت، احمدی نژاد اومد غنی سازی رسید به ۲۰درصد،فتنه ی سبز علی‌رغم توصیه و نصیحت مبنی بر اثبات ادعا از طریق قانون شروع شد تحریم شدیم روحانی اومد باز هم در هسته ای را تقریبا گل گرفتیم… مذاکره هیچ نصیب ما کرد و همه چیز نصیب دشمن سیری ناپذیر،باز هم کوتاه نمیان میگن موشکی رو بدیم …الان همچنان مبینیم که اصلاح طلب همچنان لنگ منگ منتظر دهان کدخدا مرام اصلاح طلبای ما یعنی باج دادن به اسم واقع بینی و هیچ نگرفتن و تکرار این چرخه … پس بهتره تکلیف خودمونو روشن کنیم و اینقدر اصلاح طلب اصلاح طلب نکنیم و به باج دادن نبالیم و به امثال روحانی و خاتمی و تاج زاده و …افتخار نکنیم،و این شعار رو تکرار کنیم: اصلاح طلب اصولگرا دیگه تموم ماجرا
     در جواب **** مثل تاجزاده هم بگم:مردم خوب میدونن تنها راه پیشرفت پاک کردن کشور از لوس وجود واداده های خائن است کسانی که کشور و تولید ملی و… رو معطل می‌کنند یعنی کوتاه کردن دست نامحرمان که به اسم اصلاح طلبی و اصولگرایی کشور رو به اینجا رسوندن،مرام مرام جهادی و انقلابی مثل مرد پای کار بودن برادر اینایی که سنگشونو به سینه میزنی دارن عشق و حال خودشونو میکنن نه به پیشرفت کشور کاری دارن نه زندگی مردم،فقط قدرت و ثروت ،
     در مورد خسروخان هم بگم نباید دستشو میذاشت تو دست بنی صدر…

 10. متقی :
  ۰۲ دی ۹۷

  بحث خسرو و ناصر خان قشقایی بسته و مکتوم توسط مولف ارائه شد، آیا از زاویه موافقان وقت ایشان هم به موضوع نگاه شد؟ یقینا خیر.. مولف دربادی امر سعی در عدم قضاوت داشته خصوصا قسمتی که به رنگ قرمز درامده ولی در پایان صراحتا نتیجه گیری میکنه… چه بسا این اختلاف ریشه در مسائل قومیتی، فرهنگی و تضاد سنی داشته و نمیشه یقینی این را به مسائل سیاسی نسبت داد و درپی این بود که آیا برخورد جمهوری اسلامی با ایشان چه کیفیتی داشته است؟ (که صد البته ما دچار سیاست زدگی هستیم و سعی داریم تا تمام مسائل را تحلیل سیاسی کنیم)

  • ارمان دره شوری :
   ۰۹ خرداد ۹۹

   سلام علیکم به قطع یقین

 11. کورش مختاری :
  ۰۳ دی ۹۷

  جناب آقای حسانی مشکل خسرو خان و…….همه ملیون این بود که میخواستند حکومتی براساس آرمان های دکتر محمد مصدق تشکیل بدهند *****
  خسرو خان و همه ملی گراها با دیکتاتوری شاه و در راس مملکت بودن یک نفر مشکل داشتند…..البته قضاوت با مردم است که آیا خسرو خان و همه ملی گراها درست فکر میکردند یا دیگران……..

  • ناشناس :
   ۰۵ دی ۹۷

   سلام
   بله اینکه همه ی اینها حاکمیتی را دنبال می کرند که مصدق و امیر کبیر و اواخر طالقانی وبازرگان و با کمی تفاوت خاتمی و تاجزادها دارن دنبال می کنند شکی نیست و کسی تردیدی ندارد!

   اما حرف این جاست :
   ۱-همانطور که خودت هم فرموده ای به این راحتی نمیشه قصاوت کرد که اولا نیت خسروخان واقعا همبن بوده «چون در ان برهه عوامل مختلفی اثر گذار بوده که جایش در این نوع کامنت ها نیست! ثانیا در همان زمان خسروخان ،بازرگان و طالقانی و دیگر نهضتی ها و ملیون هم درصحنه هستند؛ اما با مواضع و تاکتیکی کاملا متفاوت باخسروخان ، و براندازان آن زمان مانند کومله و جدائی طلبان وقت؛ .به همین دلیل هم راه و سرنوشت خسرو خان و امثال او با بازرگان وطالقانی و امثال او جدا می شود)

   ۲-دراین مقاله ما فقط خواسته ایم این نکته ی خیلی ظریف را روشن کنیم که « تفاوت خسروخان و پدرش صولت الدوله در این نکته بوده است:صولت الداله با افکار عمومی زمان خودش همراه است و حمایت از نظر و نگاهی می کند که قاطبه ی مردم ،و نه دولت وقت، دارند/
   اما خسروخان برعکس با افکار عمومی زمان خود مخالف است، اکثریت مردم چیزی دیگر را دنبال می کنند،حتی بازرگان و ملیون، ولی ایشان برخلافش !!! لذا سرنوشتش با نهضت ازادی هم متفاوت می شود و خیلی زود از صحنه خارج می شود»

   ۳- نمیتوانیم قطعا قضاوت کنیم که هدف و نیت خسروخان همان هدف بازرگان و دیگرانی بوده که راه مصدق و امیر کبیر را دنبال می کردند! و نه می توانیم هم برعکسش راقضاوت کنیم/جرا که همه ی اینها اطلاعات زیاد و مختلف و متنوعی نیاز دا رد که بسادگی نه به دست امدنیست و نه تحلیل واقعی شدنی/انچه را قطعا می شود قضاوت کرد:

   خسروخان جامعه ، افکارعموی و شرایط زمان خودش را نشناخت «اگر هدفش هم درست بود اما می خواست برخلاف جریان اب شنا کند و لذا خیلی زود حذف شد ….

   اما پدرش با افکارعمومی زمان خودش تا اخرین لحظه همراه بود و همه ی داشته هایش راه در ان راه گذاشت و به عنوان قهرمان ملی نامش درتاریخ ثبت شد
   «حال اینکه کدام یک از این دو واقعیت حقیقت هم بوده درحد قضاوت من وشما ودیگران فعلا وبه این سادگی نیست!!
   «پوزش«

   • کورش مختاری :
    ۰۵ دی ۹۷

    مردی که ز عصر خود فراتر باشد…..باید بچشد عذاب تنهایی را

    این قطعه شعر را تقدیم میکنم به خسرو خان و ناصر خان و دکتر مصدق و مهندس بازرگان و…….همه ملیون

 12. کورش مختاری :
  ۰۵ دی ۹۷

  بعد از دستگیری خسرو خان قشقایی قرار شد که خسرو خان را بیارند در مسجد وکیل شیراز و بلند گو دست بگیره و یه عذر خواهی از مردم بابت وقایع پیش آمده بکنه و ایشان بروند دنبال زندگی شخصی و به فعالیت اقتصادی بپردازند……این جلسه سخنرانی هم در مسجد وکیل شیراز ترتیب داده شدو ……اما خسرو خان پس از معرفی خودش ……..منم خسرو خان فرزند صوات الدوله قشقایی و……به محض اینکه گفت میخواهیم دولتی تشکیل دهیم بر اساس آرمان های دکتر محمد مصدق……ایشان را هشتاد ضربه شلاق زدند و بعد هم تیر باران کردند…….

 13. علمدارلو :
  ۰۶ دی ۹۷

  اقای مختاری تمام پاسخ به این اما و اگرها در یه بیت شعر شما خلاصه شده بود . . . احسنت

 14. عباس :
  ۰۷ دی ۹۷

  آقای حسانی .شما سال ۵۷اقلیتی رو کنار زدید؟؟

  • حسانی :
   ۱۱ دی ۹۷

   سلام

   ما که نه!

   ۱-منظور ازاقلیت سال ۵۷«یعنی بعد از از پیروزی ، دولت موقت وافرادی مانند بازرگان وطالقانی وغیره می باشد»

   ۲- این سخن را تاج زاده گفته است/منظور ازما (اکثریت هوادار امام درقالب حزب الله ان زمانست)…..

   ۳-سخن تاج زاده این است که:

   اعتراف می کند تفکر نهضت آزادی را که اقلیت بود کنار زدیم.

   خوب طبعا تمام هوادران امام دران زمان درابن کنار زدن شریک هستند.

   وتاج زاده می گوید راه نجات هرکشور انقلاب کرده،انتخاب روش اعتدالی،تعامل بادنیا،پرهیز از انتقام جوئی ووووو

   «پوزش»

 15. دوستدار قشقایی های عزیز :
  ۱۰ دی ۹۷

  ناصرخان و خسروخان هر چه بودند رفتند دنبال کارشون شما هم بروید دنبال کار و زندگی تان مگر شما کار و زندگی ندارین ا شما که از ناصرخان و خسرو خان پشتیبانی می کنید اصلا در ان زمان بودید با وی همنشین شده اید یا اینکه چند کتاب و سند درباره انها خوانده اید و دارید بروید بررسی کنید و بگویید میزان ابادانی فراشبند در زمان انها و نیاکان انها چقدر بود طبق گفته برخی پژوهندگان تا ده یا بیست سال دیگر ایل قشقایی کلا یکجانشین می شود و از بین برود ایا حرف بی سند زدن مشکلی را حل می کنه اگر حل می کنه تا من از این حرفهای کیلویی صد هزار من را عرضه کنم

 16. کورش مختاری :
  ۱۱ دی ۹۷

  سلام خدمت عزیزی که خود رادوستدار قشقایی های عزیز معرفی کرده ای……..من ناصر خان و خسرو خان از دید ترک قشقایی و همشهری بودن اصلا به آنها نگاه نمیکنم و فقط و فقط از دید اینکه آدم های وطن پرست و ملی گرا بودن بهشون نگاه میکنم و……..اینکه انقلاب سال ۱۳۵۷ را دکتر مصدق و ناصر خان و خسرو خان و مهندس بازرگان در سال ۱۳۳۱و ۱۳۳۲ شروع کردند و درسال ۱۳۵۷ هم این انقلاب پیروز شد و…..مشکل خسرو خان و ناصر خان و مهندس بازرگان و…..همه اعضای جبهه ملی این بود که میخواستند حکومتی تشکیل دهند براساس ملی گرایی و آرمان های دکتر محمد مصدق ……من کتاب سال های بحران از ناصر خان را خوندم و همچنین کتاب خاطرات شعبان جعفری معروف به شعبان بی مخ و فایل صوتی از ناصر خان هم در یوتیوب موجود هست را گوش کردم و عزیزم دانشگاه پهلوی شیراز هم ناصر خان موقعی که سناتور فارس بوده طرح آن راتصویب کرده و برای استان فارس و شهر شیراز آورده است و همه زمین های تپه ارم را ناصرخان از اقایان قوام خریده است و وقف دانشگاه کرده است(این مططلب را من از پروفسور یوسف ثبوتی شخصا شنیده ام و……..)ناصر خان و خسرو خان را از دید جبهه ملی نگاه کن و نه یه ترک قشقایی یا همشهری یا احتمالا قوم و خویش…..

 17. کورش مختاری :
  ۲۶ دی ۹۷

  درود بر عزیزان….آرمان دکتر محمد مصدق اجرای قانون مشروطه بود و تنها کسی که زمان حکومت پهلوی دوم قانون مشروطه را به نحو احسنت اجرا کرد کسی نبود جز مرحوم دکتر محمد مصدق و یکی دلایلی که کودتای ۲۸مرداد سال ۱۳۳۲ اتفاق افتاد این بود که دکتر محمد مصدق قانون مشروطه را به نحو احسن و کمال اجرا کرد و بااین کار عملا شاه هیچ کاره مملکت بود …..ودر در ۹اسفند سال ۱۳۳۱ شاه وقتی دید که عملا در مملکت هیچ کاره هست و نخست وزیر وقت دکتر مصدق هم مملکت را به خوبی و بدون احتیاج به شاه داره اداره میکنه دچار افسردگی شد و دکتر مصدق هم در آن زمان خانواده شاه را کلا به خارج تبعید کرده بود و حتی حکم جلب اشرف پهلوی را هم صادر کرده بود تا به محض ورود به مملکت توسط شهربانی دستگیر شود……در این فقط خانم ثریا اسفندیاری همسر شاه برای ایشان مونده بود و تا اینکه دکتر مصدق به شاه پیشنهاد کرد که چند ماهی برو با ثریا خانم به رامسر تا وضعیت مزاجیتان خوب شود و یا برو چندماهی خارج ……اتفاقا شاه و ثریا خانم تصمیم گرفتند به خارج بروند و قرار شد در روز ۹اسفند شاه و ثریا خانم عازم خارج شوند و دراین بین نقشه ترور دکتر محمد مصدق هم کشیده شده بود که خوشبختانه با درایت و هوشمندی ناصر خان و علی الخصوص خسرو خان ناکام ماند و…….مساله ای هست اینکه بعد واقعه ۹ اسفند سال ۱۳۳۱دیگر دکتر مصدق و شاه هیچ برخوردی با هم نداشتند تا اینکه کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲اتفاق افتاد ……و اتفاقا ناصر خان و خسرو خان رابطه بسیار خوبی با دکتر مصدق و آیت ا… کاشانی داشتند و سوال این است که چرا بعد از واقعه ۹ اسفند سال ۱۳۳۱ رابطه ناصر خان و خسرو خان با آیت ا… کاشانی به هم خورد..جواب این سوال برای کامنت بعدی

 18. کورش مختاری :
  ۲۶ دی ۹۷

  درود بر عزیزان ……و اما واقعه نهم اسفند سال ۱۳۳۱…..این مطالبی که من خدمت شما عزیزان عرض میکنم بر گرفته از کتاب خاطراات شعبان جعفری است و کتاب هم در بازار موجود است و هر کس خواست میتونه صحت و صقم مطالب من را تحقیق بکنه و کتاب ممنوعه هم نیست….******

 19. کورش مختاری :
  ۰۸ بهمن ۹۷

  درود بر آقای علی حسانی..تشکر میکنم بابت این مطالبی که در سایت در باره ناصر خان و خسرو خان گذاشتی من که خیلی استفاده کردم….ولی من هم یه پیشنهاد برای شما دارم …..پیشنهاد من هم این است که یه مناظره بین من و شما در حضور مردم و علاقه مندان به تاریخ معاصر بگذاریم …..به امید موافقت شما و تشکیل همچین مناظره ای….من اطلاعات و اسناد و فیلم های زیادی را دارم و خوندم و مطالعه کردم…..و به همه عزیزان و شما هم توصیه میکنم که اول بروید و مستند بهتان برای حفظ نظام را حتما نگاه کنید…..در آرزوی تشکیل این مناظره……..من در هرکجای دنیا که باشم و یا هر کجای این مملکت که بخواهم برای آدم های اصل و نصب دار و وطن پرست و باشرف و باسواد بخواهم خودم را معرفی کنم با افتخار میگویم من همشهری ناصر خان و خسرو خان هستم ولاغیر……منتظر جواب هستم

  • غلامرضاعالیشوندی :
   ۲۳ اسفند ۹۷

   سلام. شما زمانی که خسروخان رواعدام کردند کجابودید که الان سینه چاک ایلخانی هستین؟ ممنون میشم به من جواب بدین

   • ناشناس :
    ۲۶ خرداد ۹۹

    اگر خوانین قشقایی نبودند الان زبان انگلیس فول بلد بودین

   • ناشناس :
    ۲۹ بهمن ۰۰

    ما تو ماه نگاه میکردیم که دارن جوراب میبافن

  • رحمانی :
   ۱۰ اسفند ۰۰

   درود خدا بر شما جوان قشقایی فهیم

 20. کورش مختاری :
  ۰۸ بهمن ۹۷

  درود بر ناصر خان و خسرو خان نماد شرافت و وطن پرستی

 21. کورش مختاری :
  ۱۳ بهمن ۹۷

  جناب آقای حسانی شما در یه جایی از این متن گفته اید که ناصر خان و خسرو خان با برند سرباز امام آمدند و سوال این است که خود آقای خمینی با چه شعارهایی انقلاب کردند……..البته فیلم و سخنرانی های زمان اقامت آقای خمینی در فرانسه موجود هست و همچنین روزنامه های اوایل انقلاب …………

 22. اشنای غریب :
  ۱۷ بهمن ۹۷

  بله همانطور که فرمودین رهبر جریانات انقلاب حاج زیاد حسنپور بودندولی حیف که بعدها به شیوه ای ******

 23. افق :
  ۲۶ اسفند ۹۷

  اصلاح طلبی مرام نیست. تفکر سیاسی هست. امان از اصلاحات آمریکایی .

 24. کورش مختاری :
  ۲۹ اسفند ۹۷

  امروز۲۹ اسفند ماه است.روز ملی شدن صنعت نفت……تبریک به ایران و ایرانی …….جاداره یادی بکنیم از مرحوم دکتر محمد مصدق و خسرو خان قشقایی و مهندس مهدی بازرگان و………مرحوم خسرو خان قشقایی منشی مورد اعتماد دکتر محمد مصدق در کمیته خلع ید از انگلیس در قضیه ملی شدن صنعت نفت بودند…..نثار روح این عزیزان ملی گرا درود فراوان ….

 25. کورش مختاری :
  ۰۴ فروردین ۹۸

  درود خدمت جناب آقای غلامرضا عالیشوندی…من اون موقعی که خسرو خان قشقایی را اعدام کردند چهار سال داشتم ولی به شما یه توصیه دارم یه بار دیگر با دقت کامنت هایی که من گذاشتم را بخون من اطمینان دارم که شما کامنت های من را اصلا درست نخوانده اید یا اگر هم خوانده اید اطلاعات تاریخی شما خیلی ضعیف است و توصیه میکنم که شما بروید در رابطه با قانون مشروطه و مشروطه خواهان تحقیق بکنید و از همه مهمتر در رابطه با کودتای ۲۸مرداد سال۱۳۳۲هم تحقیق بکنید…..خسرو خان و ناصر خان قشقایی را اینجانب از دید خان و ترک و همشهری به آنها نگاه نمیکنم و از دید یاران باوفای دکتر مصدق من نگاه میکنم و خدمت شما که عرض بکنم در خلال کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲مبلغ ۵ میلیون دلار به خسرو خان و ناصر خان عزیز پیشنهاد شد و اینکه هر پست و ریاستی که بخواهند و شرط شان هم این بود که از دکتر مصدق حمایت نکنند و…..و همچنین دلیل وقایعی که منجر به اعدام خسرو خان و ….شد این بود که استوا ر نامه نماینده گی مجلس خسرو خان تایید نشد و دلیلش هم این بود که گفتند ایشان جاسوس سیا است و اینها همه اش تهمت بود…..برو روزنامه نیم نگاه سال ۱۳۷۵ مصاحبه مهندس طاهری در مورد خسرو خان وناصر خان رابخون تا متوجه شوی وحتما هم مستند بهتان برای حفظ نظام را هم نگاه بکن……..

 26. ناشناس :
  ۰۴ فروردین ۹۸

  جناب کورش مختاری از ابتدای این مبحث تاکنون دیدگاه مخالفان و نقادان افکار شما را به وسیله این پایگاه اینترنتی به نمایش در نمی اورند شما نیز با این تصور که نظریات تان صحیح است یکه تاز میدان شده و پیوسته کوس اناالحق می زنید خودتان چیزی را می گویید خودتان هم ان را تایید می کنید شاهد گفتار من کامنت های بالاست که اگر شمارش شود بیشتر انها متعلق به شماست

 27. کورش مختاری :
  ۰۶ فروردین ۹۸

  درود بر جناب آقای ناشناس عزیز…..اگر خبرگزاری آبپا دیدگاه مخالفان اینجانب را پخش نمی کرد …چرا این کامنت شما را پخش کرده است؟؟؟خبرگزاری آبپا به نظر اینجانب هر کس هر دید گاهی داشته باشد را پخش میکنه مگر این که در آن توهین به شخص باشد….من این خبرگزاری آبپا را قبول دارم عزیزم…….شما هم میتوانید دید گاهتان را بگویید ….و خودتان را هم معرفی کنید .من بابت همه کامنت هایی که گذاشته ام مدرک و سند دارم……..من حرفم این است که من ناصر خان و خسرو خان را از این پنجره میبینم حالا اگه شما از دید دیگری میبینید به خودتان مربوط است…..شما هم کامنت بذار و صئدرصد پخش میشود……زنده باددکتر محمد مصدق و یاران باوفایش از جمله ناصر خان و خسرو خان و……ضمنا ملکی بی بی دختر صولت الدوله است و عروس خواهر دکتر مصدق بوده است و چند مدت قبل فوت کردند ….نثار روحش درود فراوان……

 28. ناشناس :
  ۰۷ فروردین ۹۸

  جناب کورش خان سلام حالین خوب در ساقنگ
  لطفا شما که شخص مطلعی هستید بفرمایید که چرا وقتی در سال ۱۳۳۸ علیه مصدق کودتا میشود مرحوم مصدق که متواری بوده یا بنابر هر علل دیگر جانش در خطر بوده است از جانب خوانین قشقایی حمایت جدی نمی شود به جای پناه بردن به خوانین مزبور که به قول شما نسبت به وی وفادار بودند به یکی از زنان ایل بختیاری به نام بی بی مریم پناهنده می شود تا اخر عمر از ان زن به خوبی یاد می کرده است بی بی مریم خطاب به مصدق می گوید تا زمانی که تو نحت حمایت من و در ایل من هستی هیچ انگلیسی و لشکر شاه جرات ندارد برایت مشکلی ایجاد کند این در حالی است که ناصرخان در زمان نخست وزیری وی گفته بود من از طرف چندین هزار تن از مردم قشقایی و رروستاهای تحت مالکیت خود پشتیبانی خود را از تو اعلام می کنم این مطلب یعنی اعلان پشتیبانی ناصر و خسرو درکتاب سالهای بحران امده است در همان کتاب سالهای بحران مکرر مطالبی می خوانیم که نشان می دهد خان مزبور به جای پناه دادن به مصدق و ملیون پیوسته پذیرا و میزبان افسران و اطرافیان شاه است ا با انها به شکار می رود این در حالی است که مصدق در زندان خانگی بوده است و حتی تا پنج شش سال پس از محاکمه مصدق خوانین مزبور در ایران به گشت و گذار و شکار مشغول بوده اند لطفا توضیح دهید ۲- قبل از هر چیز قصد جسارت ندارم شما پیوسته در کامنت های خود مثل کسی که می خواهد خود را تخلیه روانی کند دایما می فرمایید درود بر ناصرخان درود بر خسرو خان ایا فکر می کنید با شعار دادن کسی پشتیبان شما می شود ایا بهتر نیست به جای کلمات شعارگونه و تکراری ادبیات دیگری انتخاب کنید ۳- شما می فرمایید که دلیل ارادت تان به خوانین مزبور به سبب ترک بودن انها نیست به سبب مرد بودن انها و طرفدار مصدق بودن انهاست اگر چنین است چرا تمام طرفداران و اطرافیان مصدق را رها کرده و فقط از این دو تن یاد می کنید یا اینکه در یکی از کامنتهای خود می فرمایید من افتخار می کنم که همشهری خوانین مزبور هستم در حالی که این عبارت شما هم اشتباه است و شما هم قبیله انها هستید ۴- ایا فکر می کنید چرا در کامنت های بالا بجز یکی دو نفر گفتار شما را تایید نکرده اند ۵- هر کسی مختار است که نام خود را فاش کن یا نکند خواهشمند است برای دانستن نام من اصرار نفرمایید لطفا منتظر سوالات بعد من ا باشید

 29. ناشناس :
  ۰۷ فروردین ۹۸

  حق را بگویید اگر چه به ضرر شما باشد چون دوست ندارم بیهوده مطلبی را به ناصرخان و خسرو خان قشقایی نسبت دهم لازم میدانم بگویم در کامنت بالا که ارایه کرده ام یک مورد را به اشتباه نوشته ام ان هم این است که گفته ام خوانین قشقایی پس از کودتا ی زاهدی علیه مصدق پیوسته پذیرای افسران و اطرافیان شاه بوده و با انها به شکار می رفته اند بدین وسیله اشتباه خود را تصحیح می کنم

 30. دوستدار قشقایی های عزیز :
  ۰۷ فروردین ۹۸

  اقای کورش مختاری شما در یکی از کامنتهای خود فرموده اید مشکل ناصرخان و خسروخان و مصدق و سایر ملیون این بود که میهن پرست بودند یعنی به جرم میهن پرستی به انها ظلم شد مگر کیش و ایینی به نام ایران پرستی هم وجود داشته است که ما از ان خبر نداشته ایم

 31. ناشناس :
  ۰۷ فروردین ۹۸

  جناب کورش مختاری
  شما در یکی از کانتهای خود گفته اید انقلاب ۱۳۵۷ را ناصر خان و خسروخان و یاران با وفای مصدق در سال ۱۳۳۲ شروع کردند و در سال ۱۳۵۷ پیروز شد اگر چنین است و ملت ایران با پیروی از افکار و عقاید مصدق و ناصرخان چنین کار کردند چرا در هنگام رای گیری برای تعیین حکومت ۹۸ درصد مردم ایران به جمهوری اسلامی رای دادند و خلاف عقیده شما به حکومت ملی رای ندادند این در حالی بود که در ان زمان همه احزاب و گروههای مخالف جمهوری اسلامی هم بر صندوق ارای مردم نظارت داشتند که یکی از انها گروهک نهضت ازادی به رهبری بازگان بود

 32. کورش مختاری :
  ۰۸ فروردین ۹۸

  درود بر دوست عزیز ناشناس خودم….من منتظر کامنت های بعدی هستم…..من با دونفر خیلی مفصل درباره کودتای ۲۸مرداد سال۱۳۳۲صحبت کرده ام….پروفسور یوسف ثبوتی که ایشان درحین کودتای ۲۸مردادسال۱۳۳۲دانشجوی دانشگاه تهران بوده است خود حاضر وناظر بر همه مسایل و واقعیات بوده است و شخص دوم هم پدر پروفسور بابک کریمی (ریاست فعلی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پا یه زنجان)که ایشان هم از بختیاری های ملی گرا و وطن پرست هستند و ضمنا به خاطر حمایت وپشتیبانی از دکتر مصدق به مدت ۳سال تبعید به جزیره قشم شده اند….دوست عزیزم چند مدت قبل از کودتا دولت انگلیس و آمریکا بواسطه اشرف پهلوی مبلغ ۵ میلیون دلار و هر پست وریاستی را که بخواهند را به ناصر خان و خسرو خان پیشنهاد کردند و گفتند که از دکتر مصدق حمایت نکنید ولی ناصر خان درجواب گفتند که اگر ۵۰۰میلیون دلار هم بدهید نه…..در صبح کودتای ۲۸ مرداد سال۱۳۳۲ناصر خان به دکتر مصدق پیشنهاد کرد که بیا به شیراز برویم و در آنجا ما از شما حفاظت میکنیم و به کمک قشقاییهاو…..پادگان شیراز را خلع صلاح میکنیم و صدا سیمای شیراز را میگیریم و از طریق رادیو به کل کشور اعلام میکنیم و نمیگذاریم که کودتا انجام بکیرد ولی دکتر مصدق قبول نکردندوگفتند نمیخواه برادر و برادر کشی پیش می آید و هیچ ارزشی برای من ندارد….البته خسرو معتضد این مطلب را رد میکند ولی در اوایل سال ۱۳۴۰ ناصر خان یه نامه به دکتر مصدق مینویسد برای از سر گیری فعالیت های جبهه ملی و دکتر مصدق هم در جواب ناصر خان اشاره میکند به این مطلب که ….پسر ناصر خان یادم هست از آخرین دیدارمان که در ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ انجام گرفت به من پیشنهاد کردی که به شیراز بیایم و….من نامه رویت کرده ام و دلیل آنکه دکتر مصدق به ایل بختیاری و نزد سردار بی بی مریم رفتند این بود که نخواستند جنگ و درگیری بشود و برادر و برادر کشی پیش بیاید و ضمنا ناصر خان بعد از تبعید از ایران یک سوم کلیه اموالش را در اختیار دکتر مصدق قرار داد تا ایشان بتواند با آن یه زندگی در شان خودش داشته باشد و حتی دستور داد که دو سوم باقی مانده را در صورت لزوم دکتر مصدق میتوانند استفاده کنند…..ضمنا هرچه سوال داری دوست عزیزم بگو نترس…..من برام شخص دکتر مصدق نماد مشروطه خواهی و ملی گرایی و دموکراسی و مردم سالاری است و ضمنا به نظر اینجانب بهترین قانون اساسی که تا به امروز برای ما نوشته اند قانون اساسی مشروطه است و …بازهم میگویم …….برو دوست عزیزم تحقیق ببین که چرا ناصر خان و خسرو خان بعد ماجرای ۹ اسفند سال ۱۳۳۱ رابطه شان با آیت ا… کاشانی که خیلی خوب بود به کل بهم خورد…برای پی بردن به سوال این جواب مراجعه کنید به کتاب خاطرات شعبان جعفری معروف به شعبون بی مخ که مفصل در این رابطه گفته شده است…..منتظر کامنت های شما هستم……

 33. ناشناس :
  ۱۰ فروردین ۹۸

  جناب مختاری علیکم درود شما تنها به یکی از سوالات ما پاسخ دادید و بقیه بدون پاسخ ماند علاوه بر این همین یک پاسخ نیز سوالاتی را در دهن انسان به وجود می اورد که به شرح زیر است ۱- شما پیوسته از ملی گرایی و وطن پرستی سخن می گویید ایا شما مذهب گرا هستید یا ملی گرا ایا شما خداپرست هستید یا وطن پرست یا ایران پرست ۲- ایا برای یک مورخ یا مخاطب شما نقل قول دو نفر که معلوم نیست طبق کدام اغراض سیاسی چنین حرف هایی زده اند می تواند سند محکمی باشد ایا هر نوینسده و محققی می تواند به روایات شفاهی افراد استناد کند و برایش حجت باشد ۳ – شما می فرمایید که بخش مهم گفتار شما با تکیه بر گفتار شعبان جعفری مشهور به شعبان بی مخ و خاطرات سالهای بحران ذکر می شود حالا من به عنوان کسی که دنبال حقیقت هستم این سوالات برایم مطرح می شود که الف – ایا می شود با خواندن دو کتاب یا حداکثر سه کتاب و برخی شنیده ها تاریخ هفتاد ساله اخیر را تبیین کرد یا درباره برخی رموزات ان رای نهایی را صادر کرد ب- شما می فرمایید من استناد به کتاب شعبان بی مخ می کنم ایا می توان سخنان و کلمات شخصی بی مخ و بی عقل را ملاک قضاوت قرار داد پ- شعبان بی مخی که در مقابل دریافت مبلغی ناچیز روی مردم چاقو کشید و در کودتای علیه مصدق همکاری می کند ایا ا پتانسیل این را ندارد که در مقابل دریافت مبلغی دیگر واقعیت های تاریخ را دگرگون جلوه دهد ۴-مشکل و درگیری خوانین قشقایی با حکومت پهلوی منحصر به دوران مصدق نبوده است شولتس هولتس که در سال ۳۲۰ ۱در دستگاه ناصرخان بوده است گوید ناصرخان ارزو داشت به تاج و تخت پادشاهی برسد و من برای نفوذ در دل وی و ایجاد همکاری با المان خوابهای وی را این طور تعبیر می کردم که پس از پیروزی هیتلر برجهان ناصرخان حتما پادشاه ایران می شود اگر این گفته شولتس درست باشد شما ان را چگونه تعبیر می کنید البته در کتاب سالهای بحران هم مطلبی هست که این نکته و نظریه را تقویت می کند ناصرخان در نامه ای به شاه می گوید اگر شما فکر می کنید ما در فکر رسیدن به تاج و تخت هستیم اشتباه می کنید ایا ممکن است دستگاه جاسوس شاه هم به این نتیجه رسیده بودند که ناصرخان در پی تاج و تخت است ۵- چون من کامنت بالا را هنگام سحر نوشته بودم و خواب الود بودم یک اشتباه دیگر هم کرده بودم که چون دوست ندارم روز قیامت مدیون خوانین قشقایی باشم از فرصت استفاده نموده و در اینجا ان را اصلاح می کنم در انجا گفته ام مصدق پس از کودتای ۱۳۳۸ در زمان محمدرضاشاه به بی بی مریم بختیاری پناهنده شد در حالی که تاریخ ان پناهندگی متعلق به سال ۱۲۹۹ بوده است که رضاشاه علیه احمدشاه قیام کرد و در ان زمان دکتر مصدق حاکم اصفهان بود به هر صورت این اشتباه من وسیله ازمونی برای شما هم بود تا بدانیم اشراف شما بر مسایل تاریخ معاصر چقدر است
  در اینجا من با شما خداحافظی می کنم اگر شما ملی گرا هستید و ما مذهب گرا خطاب به شما می گوییم لکم دینکم ولی الدین یعنی دین شما برای شما و دین ما هم برای ما

 34. کورش مختاری :
  ۱۰ فروردین ۹۸

  درود بر دوست عزیز ناشناس خودم….من اتفاقا از روی عمد این اشتباه شما را تایید کردم که معلوم بکنم شما تقریبا کی هستید….شما دنبال حقیقت نیستید و بلکه دنبال اشتباه تاریخی گرفتن از من و اشتباه تایپی گرفتن از من هستید ….حال دوست عزیزم این ها هیچ چیز از ارزش های ناصر خان و خسرو خان نه کم میکند و نه زیاد ……..تشکر از جناب آقای حسانی که زحمت کشیده اند و همچنین از اعضای خبرگزاری آبپا نیز کمال تشکر را دارم چون اگه کسی فراشبند هم نباشد و به صورت هفتگی یک ساعتی وقت بگذارد کاملا از وضعیت شهرستان مطلع میشود……زنده باد دکتر محمد مصدق نماد مشروطه خواهی ملی گرایی وطن پرستی و مردم سالاری……زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست…هر کسی نغمه خود خواند واز صحنه رود…….صحنه پیوسته به جاست…..خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد…..دوستان بازیگر پدیده های اجتماعی موجودی است به نام انسان و انسان نیز موجود بی نهایت بعدی است و تاریخ هم هیچ گاه علم محصوب نمی شود و هر شخصی ممکن است برای اظهار نظر دررابطه با فلان مساله تاریخی با در نظر گرفتن پارا مترهای محدودی یک اظهار نظر بکند……عزیزان من در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان جناب آقای دکتر یوسف ثبوتی پس از این که خودم را براش معرفی کردم همیشه به من میگفت همشهری ناصرخان ومن هم پس از تحقیق و جستجو رابطه ناصر خان و خسرو خان را که با دکتر مصدق یافتم همیشه به ایشان میگفتم اگر من همشهری ناصر خان هستم پس شما هم دکتر مصدق هستید….جالب تر اینکه به دکتر بابک کریمی که خانم ثریا اسفندیاری از بستگان پدری ایشان هستند هم یک بار گفتم که شما بختیاری ها به محمدرضا شاه زن دادید ولی ناصر خان دخترش هما بی بی را به محمدرضا شاه ندادو خسرو خان نیز اشرف پهلوی را به همسری قبول نکرد…..

 35. کورش مختاری :
  ۱۰ فروردین ۹۸

  درود بر جناب آقای علی حسانی .من یک اعتراض بسیار بزرگ به شما دارم و اعتراضم را در قالب یه سوال مطرح میکنم.چرا شما این عکس ازخسرو خان را برای این متن انتخاب کرده اید؟؟؟ خسرو خان و محمد حسین خان یه عکس با دکتر مصدق دارند که دکتر مصدق درست در وسط نشسته است .چرا شما اون عکس را نگذاشته اید و این عکس را گذاشته اید؟؟؟اگر اون عکس را گذاشته بودید کامنت هایی که من گذاشته ام خیلی قالب فهمتر بودند!!!!!شما با این عکس خود بخود خواننده را به فضای مورد علاقه خودتان میبرید!!!!ضمنا من به کامنت هایی که به صورت ناشناس یا اسم مستعار هستنداصلا جواب نمیدهم.کسی که خواست قضاوت کند و دررابطه با یک مساله نظر بدهد فارق از اینکه نظرش درست یا غلط باشد نظر شخصی و….باشد باید جرات داشته باشد و خودش را معرفی کند.

 36. ناشناس :
  ۱۰ فروردین ۹۸

  سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز……مرده آنست که نامش به نکویی نبرند…….یه مصاحبه از خسرو خان قشقایی در تاریخ ۲۸ مرداد سال ۱۳۵۸ است که خسرو خان در آن مصاحبه میگوید ترجیح میدهم روزنامه ای باشد و در آن به من فحش بدهند تا اینکه هیچ روزنامه ای نباشد…..بله دوستان عزیزخودم در زمان نخست وزیری دکتر مصدق نیز چهارده روزنامه برعلیه دکتر مصدق هر چه دوست داشتند مینوشتند و وقتی که به دکتر مصدق گفتند چرا هیچ عکس العملی نشان نمیدهی ایشان گفتند به من در روزنامه ها فحش بدهند بهتر از این است که هیچ چیز نگویند یا اصلا روزنامه ای نباشد ……

  • ناشناس :
   ۰۳ اردیبهشت ۹۸

   درود بر ایلخانان وطن پرست و باشرافت ایل قشقایی

 37. یاسر حسینی :
  ۰۵ تیر ۹۸

  با سلام خدمت مخاطبان سایت ابپا ۱٫ گیرم که فرزندان سردار جنوب علیه استعمار پیر خطا کردند چرا امروز هیچ اسمی از صولت دوله بر روی کوی یا کوچه ای نیس؟

  • ناشناس :
   ۰۸ تیر ۹۸

   بدبخت ایل قشقایی.باید از صحنه روزگار نامش محو میشد که کردند.امروز دیگر باکدامین قدرت سیاسی واقتصادی حرفی برای گفتن دارد.

 38. ناشناس :
  ۰۶ شهریور ۹۸

  خسروخان جرمش حقیقت بودجرمش وطن پرستی بود

 39. ناشناس :
  ۱۵ بهمن ۹۸

  اینا *****

 40. گورکانی :
  ۲۶ خرداد ۹۹

  خسرو خان و ناصر خان قشقایی پسران سردار عشایر بودند که ایران و ایرانی را از تهلجم و تجاوز انگلیسی ها و هندی های سل و وبا و طاعون دار نجات دادند خسرو خان مظهر شجاعت و غیرت و وطن پرستی و زیبایی بود و هست و هر ایرانی به خصوص قشقایی های اصیل و بویر احمدی های عزیز و غیور و جنوبی ها به ایشان ارادت خالصانه و جانانه دارند درود بر همه وطن پرستان ایزانی

 41. ناشناس :
  ۲۹ بهمن ۰۰

  متاسفانه هر کس با اطلاعات ناقص نظر شخصی خود را اعلام میکند.عده ای از ابتدا با واژه خان مخالف بودند بدون اینکه خان را دیده یا شناختی داشته باشند .عده ای با درک ناقص و احساسی ضد خان شدند و به طرق مختلف خان را مقابل انقلاب فرض کرده و دوگانگی ایجاد کردند

 42. رحمانی :
  ۱۰ اسفند ۰۰

  با درود …فکر میکنم شرافت و وطن دوستی خانواده صولت و پسران در حدی نیست ک مطلبی نوشته بشه تاریخ قضاوتش را در گذر زمان خواهد کرد و کرده تا الان

  اگر شخصا در آن زمان بودم ب اردو میرفتم و جان ناقابلم را فدای خسرو میکردم..
  جوانی از فارسیمدان

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.