مطالب مشابه

One Comment

 1. 1

  فاضل

  ‍ این شکلات‌های افتخارآمیز دوست داشتنی
  (محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)
  ✅ این روزها هر کس بیشتر درباره ایران بد بگوید، منفی ببافد یا کالاهای ایرانی را مسخره کند، بیشتر تحسین می‌شود. من اما ترجیح می‌دهم موفقیت‌های کوچک ایرانیان را تحسین کنم و می‌خواهم شما را دعوت کنم یکی از این موفقیت‌ها را ببینیم و با هم تحسین کنیم. دوست عزیزی امروز یک جعبه شکلات برای ما هدیه آورد که همه چیزش زیباست. دوست دارم در این فضای منفی‌بافی، شیرینی زیبایی این بسته شکلات را با شما تقسیم کنم.
  ✅ سالیانی است بسته‌های شکلات «باراکا» (Baraka) را در مغازه‌ها دیده‌ایم، محصولی از یک شکلات‌ساز ایرانی که کارخانه‌اش حوالی کرج است. مزه شکلات‌های ایرانی را بیشتر دوست دارم، در مقایسه‌ با شکلات‌های دست‌ساز یا کارخانه‌ای فرانسه، سوئیس، بلژیک یا کانادایی؛ اما این جعبه شکلات باراکا که در همین کرج خودمان تولید شده، زیباست. من شاید از صنعت بسته‌بندی سر در نمی‌آورم که این بسته‌بندی را موفقیت می‌دانم، اما واقعاً زیباست، و حتی وقتی شکلات‌ها را مصرف کردید، می‌توانید به شیوه‌های مختلف از جعبه شکلات استفاده کنید.
  ✅ دوست داشتم نقاشی‌های چاپ‌شده روی این بسته شکلات، آثار نقاشان ایرانی باشد؛ از کمال‌الملک و بهزاد تا سهراب سپهری، آیدین آغداشلو و سایر نقاشان معاصر ایران؛ اما شاید کارخانه «رضوان شکلات» بازارهای مقصدش در اروپا یا سایر نقاط جهان را مد نظر داشته که نقاشی‌های روی جعبه همه از نقاشان اروپایی است.
  ✅ من قبلاً نوشته‌ام که به ایده «موفقیت‌های کوچک» معتقدم. موفقیت‌های کوچک ما را امیدوار می‌سازند که می‌توانیم جهان‌مان را تغییر دهیم و باور کنیم که می‌توانیم کارمان را درست و توأم با پیشرفت انجام دهیم. ما می‌توانیم ارزش و ثروت خلق کنیم. ساخت یک جعبه شکلات خوب در اقتصاد ما موفقیت کوچکی است، اما افتخارآمیز است. باراکا محصول ترکیب کاکائو، شکر و سایر محصولاتی است که بخش مهمی از آن‌ها در ایران تولید نمی‌شوند. باراکا همه این‌ها را از سایر نقاط جهان جمع می‌کند، ارزشی بر آن‌ها می‌افزاید، نیروی کار ایرانی را به‌کار می‌گیرد و احتمالاً با صنایع شکلات معتبر جهان هم در ارتباط است. اما هر چه هست، وقتی محصولش را می‌بینید، لذت می‌برید.
  ✅ زیر جعبه با افتخار نوشته «Made In Iran» و همه اطلاعات غذایی محصول هم هست. دوست داشتم نام تابلوها و نام نقاش هر اثر را هم زیر آثار نوشته بود و یک توضیح دو خطی درباره هر کدام نیز روی جعبه پیدا می‌شد. جعبه این شکلات با چنین چیزی به یک کتابچه هنری بدل می‌شد.
  دوست داشتم قانون رعایت حقوق مادی و معنوی آثار فرهنگی و هنری (کپی‌رایت) در کشور وجود می‌داشت و باراکا با چاپ آثار نقاشان و عکاسان ایرانی بر روی جعبه‌های شکلاتش، مبالغی نیز به هنرمندان این آثار می‌پرداخت و به یک حامی فرهنگ و هنر نیز بدل می‌شد.
  ✅ حرف همان است که شیخ ابوسعید ابوالخیر گفت: هر کس از هر کجا که هست، یک قدم به جلو بردارد. باراکا یک قدم برداشته است. احتمالاً اوضاع اقتصادی نامناسب به ایشان نیز فشار می‌آورد، اما موفقیت را در کیفیت یافته‌اند. امیدوارم کسب وکارشان رونق داشته باشد، و کارگرانش در این روزهای سخت، زندگی مناسبی داشته باشند. انشاءالله موفق‌تر باشند.

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.