مطالب مشابه

4 Comments

 1. 1

  آگاهی

  مرحم یه چیز دیگه ست . اینجا باید بنوسید مرهم

  پاسخ
 2. 2

  تحريريه آبپا

  آبپا ضمن سپاس از این خواننده خوش ذوق و نکته بین به استحضار مى رساند،نظر ایشان سببى گردید تا درمورد محل استفاده از کلمات مرحم و مرهم به جستجو بپردازیم.
  آنچه حاصل گردید این است که از هر دوى این کلمات به معناى ضماد یا دارویى که بر زخم مى گذارند استفاده مى شود،با این تفاوت که مرهم براى زخم ظاهرى ومرحم براى زخم باطنى و زخم دل استفاده مى شود.

  مدارا می‌کنم با درد چون درمان نمی‌یابم
  تحمل می‌کنم با زخم چون مرهم نمی‌بینم
  (سعدى)
  چشم رضا و مرحمت برهمه باز میکنی
  چونکه به بخت ما رسد اینهمه ناز میکنی (سعدی)

  با این توضیح ،بنا بر نظر این خواننده محترم ما مى بایست به جاى کلمه مرحم از کلمه مرهم استفاده مى کردیم،ضمن تشکر مجدداز ایشان واصلاح تیتر به جاى هر دوى این کلمه که عربى است از کلمه نوشدارو،معادل فارسى آن استفاده مى کنیم.

  نوشدارو
  لغت نامه دهخدا

  نوشدارو. (اِ مرکب ) انوش دارو. (از بحرالجواهر). تریاق . پادزهر. (جهانگیری ) (غیاث اللغات ) (برهان قاطع). نام معجونی است . (برهان قاطع). معجونی معروف . (رشیدی ) (انجمن آرا). معجونی است شیرین مزه مفرح قلب و مقوی معده و دوائی است که دفع جمیع آلام و جراحتها کند. (غیاث اللغات ). مراد از نوشدارو دوائی است که گوشت را برویاند، چنانچه بعضی مرهم ها همین عمل را می کنند. (آنندراج ). معجونی که قدما می پنداشتند که بوسیله ٔ آن زخم های صعب العلاج را می توان معالجه کرد و مریض مشرف به موت را نجات داد. (فرهنگ فارسی معین ). ظاهراً معجونی که برای علاج زخمهای منکر تیغ یا تیر به زهرآب داده مؤثر و نافعش می پنداشته اند . داروی بی مرگی .داروی نوش . داروی حیات بخش . دوای مؤثر

  از آن نوشدارو که در گنج توست
  کجا خستگان را کند تندرست
  فردوسی .

  پاسخ
 3. 3

  خلیل محمدی

  با سلام .خدا قوت به جناب مهندس کشاورز…تاثیر یک مدیرو نیروی جوان را در اداره میراث فرهنگی در دوسال اخیر به خوبی مشاهده نموده ایم امیدواریم با حمایتی که از امثال چنین نیروهای بومی می شود شاهد پیشرفت روز افزون شهرستان در همه زمینه ها باشیم . ان شالله

  پاسخ
 4. 4

  ناشناس

  آتشکده فراشبند مهم ترین و قدیمی ترین اثر تاریخی فراشبند است و قدمت آن به عهد ساسانیان باز میگردد اما متاسفانه در نهایت بی مهری و بی فکری در حال نابودی کامل است..خدا شاهده که اگر این اثر از بین بره آیندگان و فرزندان ما ، ما را نخواهند بخشید.. و تنها آه و حسرت میراث از دست رفته پدرانمان را خواهیم خورد..من از رسانه آبپا که واقعا در این مسائل متعهدانه عمل میکنه عاجزانه تقاضا دارم برای پیگیری این مسئله مسولان را تحت فشار قرار دهد ..شما رو به قرآن نگذارید تاریخ آبا و اجدادیمان به این راحتی نابود شود..بچه های آبپا من از شما انتظار پی گیری دارم.

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.