مطالب مشابه

37 Comments

 1. 1

  میلاد بحرانی فرد

  آفرین آقای فرزانه.متن جالبی بود.خیلی با ذوق کار شده بود.هیچ کس رو از قلم ننداخته بودی.

  پاسخ
 2. 2

  نخلستان

  کوچه اقا میراحمد شهید بیشتری تقدیم انقلاب کرده نویسنده محترم؟

  پاسخ
 3. 3

  تابناک

  محله سه چرخی از قدیم العیام محله فقیر نشین و متوسط و معمولی بوده نویسنده سعی کرده محله سه چرخی رو نامی جلوه بده اما واقعیت این نیست.

  پاسخ
 4. 4

  Fiba

  سه چرخی سه چرخی حمایتت میکنیم.

  پاسخ
 5. 5

  شهربراز

  واقعا زیبا بود
  حیف که بقیه دوستان عضو انجمن شعر ، بخود زحمت حمایت از همدیگه رو نمیدن

  پاسخ
 6. 6

  محمد

  آقا یاخانم تابناک.قدیم الایام صحیحه.

  پاسخ
 7. 7

  غلامرضاعاليشوندی

  تمام محلات اصیل فراشبنداستعدادپرور وشجاع پروربودن.درودبروطنم فراشبند.البته خوب محله سه چرخی استثناست.سلام بر تمام دلیرمردان پاک محلات مختلف فراشبند.

  پاسخ
 8. 8

  غلامرضاعاليشوندی

  چون محله فوق بنام شهدایی چون محمودعالیشوندی و….مزین است وهمچنین آقاشاه موسوی عرض کردم استثناست.سوتفاهم نشه.وصدالبته درسایرمحلات فراشبنداشخاصی بزرگ داشته ایم که ازافرادزنده ای که دربالانام بردیدمشهورتربودند.مشاهیری که دربین مانیستند والبته نام نمیبرم تاآنهایی که بزرگ شناس هستندقضاوت کنند.

  پاسخ
 9. 9

  مخاطب منصف

  سه چرخی نه تنها زدگاه این بزرگان بلکه زادگاه فراشبنده… هنوز غیرت و مردانگی وامدار سه چرخیه.. جایی که هنوز هم بزرگ مرد به فراشبند تحویل میده.جایی که مهد فرماندار وقت شیرازه، مهد شهید ذبیحیه، مهد هفت شهید از خانواده بزرگ عالیشوندیه، مهد استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز دکتر قاسمیانه، مهد محقق و خیر بزرگ سیدرزاق امیریه و جالبه که هنوز هم دست از افتخار آفرینی برنداشته و نسل جوانش نبض فرابند را در اختیار دارن.. سه چرخی نمونه ای از یک تربیت موفقه…

  پاسخ
 10. 10

  غلامرضاعاليشوندی

  آقای فرزانه.دوست عزیز.همکلاسی وهمرزم جبهه ما.فکرنمیکنیددرموردبعضیا اغراق کردین؟ضمن احترام

  پاسخ
 11. 11

  مجتبی

  ضمن احترام به شما دوست عزیز.بنده کاملا با نظرآقای عالیشوندی موافقم

  پاسخ
 12. 12

  میلاد بحرانی فرد

  آقای عالیشوندی عزیز,همکار گرامی در اداره گاز,سلام و وقت بخیر.ببین….مطلب آقای فرزانه فقط در رابطه با شهداء,رزمندگان,مشاهیر و افراد محله سه چرخی بود و بس.و فکر نکنم اغراق و مبالغه ای در کار بوده باشه.

  پاسخ
 13. 13

  محمد

  آقای تابناک عزیز ظاهرا شما هیچ گونه اطلاعات و آگاهی از گذشته فراشبند ندارید…
  محله آقامیراحمد و سه چرخ زمانی منزلگاه تمام بزرگان و کلیت شهر فراشبند بوده عزیز دل
  طوری میگی فقیر نشین که انگار بزرگترین گناه کبیره رو یاد کردی. اصالت و قدمت شهر در اونجاست.
  احساس میکنم افرادی هستند که دائما در کمین مطالب مردمی هستند.
  ضمنا شاعر یا ادیب موظف نیست در یادآوری افراد سلیقه بعضی افراد را لحاظ کنه، آقای عالیشوندی عزیز من فکر میکنم این شعر به نحوی یادی از فضای گذشته و خاطرات پس کوچه هاست و قرار نیست با نام بردن افراد آنان را به عرش کبریا عروج نماید.

  پاسخ
 14. 14

  علمداری

  دوستان عزیز شاید آقای عالیشوندی و تابناک عزیز نظری مخالف با نویسنده دارند اما نباید بهشون خرده گرفت. بهرحال محله سه چرخی با اون قدمت و عظمت کاملا طبیعی هست که موجبات رشک رو هم فراهم کنه. اما ایکاش مخالفان لااقل از حداقل هایی چون املا صحیح کلمات برخوردار بودن که باهاشون به بحث بنشینیم..

  پاسخ
 15. 15

  علی

  مخاطب منصف میشه بگی نسل جدید محله سه چرخی کیه که نبض فراشبند در اختیارشه؟؟؟؟؟

  پاسخ
 16. 16

  تابناک

  شما اگر به کامنت های اقای غلامرضا عالیشوندی دقت کرده بودین متوجه میشدین که خیلی جالب نظرش رو در مورد مردم و محله سه چرخی گفته بود.. ایشان بخش وسیعی از اصالت فراشبند هست …ایشان داره میگه درود بر وطنم فراشبند،بنده حقیر هم لذت بردم هم استفاده کردم..

  پاسخ
 17. 17

  غلامرضاعاليشوندی

  چه رشکی برادمحترم.اگه دقت کرده باشبن من عرض کردم محله سه چرخی مهدشهدای عزیزوآقاشاه وآقامحمدحسین هست.من گفتم درموردآدمهای زنده اش اغراق نکنیدچراکه تمام محلات فراشبنددارای آدمهای تحصیلکرده هستند.محلات دیگرفراشبندجایگاه کدخدایانی چون حاج غلامرضاعالیشوندی،حاج شاویس قاسمی ولطفعلیخان کاویانی وکربلایی محمدرضانوشادی ومردی سخاوتمندوبزرگ همچون حاج غلامعلی حسنپور بوده.من قصدندارم فخرفروشی کنم ولی شماباعث میشویدکه جملاتی رابنویسم.مگرفراشبندقدیم ازنظرجغرافیایی چقدربزگ است که محله محله میکنیم.تاجایی که بزرگان مابه ماآموخته اندماحرمت تمام بزرگان درگذشته راداریم.شمادوست عزیزهم به بزرگترخودرجوع تاازافتخارآفرینی وبزرگی کسانی که نام بردم مطلع شوید.تشریف بیاوریدتادرفضای واقعی ونه مجازی باشمامباحثه کنم.ضمن احترام مجددبه مردم محله سه چرخی وپابوسی شهدایش….

  پاسخ
 18. 18

  غلامرضاعاليشوندی

  میلادخوشم میادکه بانام واقعی کامنت میذاری نه ناقص.موفق باشی….

  پاسخ
 19. 19

  علمداری

  اصطلاحی هست در فلسفه که میگه «اثبات شی نفی ما عدا نمی کند». به این معنی که اگر صفتی برای کسی یا چیزی ثابت بشه دال بر این نیست که سایر اشخاص یا اشیا دارای اون صفت نیستند. بعنوان مثال اگر صحبت بر این هست که محله سه چرخی انسان های بزرگی داره این دلالت بر این نمی کنه که سایر محلات دارای انسان های بزرگ نیستند و اگر نویسنده دایره موضوعی رو به سه چرخی محدود میکنه این نیست که در سایر جاها هیج نیست. به نویسنده در این موضوع خرده نگیرید.

  پاسخ
 20. 20

  واحد سایروس حسن پور

  درود بر تمام همشهری های عزیز و دوست داشتنی.مطلب بسیار زیبا و شیوایی بود جناب فرزانه عزیز.بدون شک همانطور که جناب غلامرضا عالیشوندی فرمودند تمام محله های فراشبند مهد انسان های شریفی بوده.جغرافیای شهرمون اونقدرا وسیع نبوده که بخوایم شهرو دسته بندی کنیم.یکی از دوستان نظر داده بود دال بر رشک بردن عده ای از دوستانی که نظر متفاوتی داشتن.جناب علمداری ب شما این و عرض کنم اگر ۵نفر دلسوز و تعصبی نسبت به فراشبند تو شهرمون باشه اولیش جناب غلامرضا عالیشوندی نباشه قطعا نفر دومیه.خوده ایشون از بزرگ زادگان اصیل و نجیب فراشبنده.بدون شک اگرم نظر متفاوتی داده نباید فرض بر این باشه که رشک میبره.همه ما شهرمون رو دوست داریم و بهش عشق میورزیم.

  پاسخ
 21. 21

  میلاد بحرانی فرد

  سلام آقای عالیشوندی همکار گرامی و عزیز.ما ارادت داریم نسبت به شما.
  در ثانی منم با جناب آقای حسن پور موافقم در رابطه با اینکه آقای عالیشوندی خودش از مردان نیک این شهر و یکی از بزرگ زادگان این دیار هستند.درضمن وی دستی بالا در کارهای عامل المنفعه و خیر دارند.انشالله که هر کجا هستند موفق و سربلند باشند.

  پاسخ
 22. 22

  غلامرضاعاليشوندی

  من کوچک همه همشهریانم.لطف دارین.

  پاسخ
 23. 23

  محسن

  سلام به همه دوستان. به نظر من کلیت مطلب جناب فرزانه،قابل ستایشه و نباید از یک متن منظوم اینچنینی،انتظار واکاوی تاریخی و تبار شناسی دقیق و قابل استناد داشت.هدف نویسنده یادآوری و گرامیداشت یکی از محلات معروف فراشبند بوده و از عهده این کار هم برآمده. کلام آقای غلامرضا عالیشوندی هم متقن و متینه، از آن جهت که ایشان با اینکه چندان معمّر و مسن نیست ولی اطلاعات گسترده و دقیقی درباره چند نسل از تمامی فامیلهای معروف فراشبند داره و با توجه به دیدگاه واقعگرایانه و منصفانه ایشان، گفتاوردشون، سند تلقی میشه.

  پاسخ
 24. 24

  مخاطب منصف

  به اطلاع اقای علی میرسونم معاون بانک ملت، معاون اداره راه، حراست آموزش و پروشش ، ثبت احوال، شهرداری نوجین و خیلی جاهای دیگه هست که بچه های سه چرخی در اون پست ها در حال خدمت هستند..

  پاسخ
 25. 25

  ناشناس

  اصلن خوب نبود شعر خیلی زشته

  پاسخ
 26. 26

  پروینی

  تشکر از اقای فرزانه

  پاسخ
 27. 27

  رضا فرزانه

  با سلام خدمت دوستان وهمشهریان عزیز که دیدگاه ونظرات ونقد خود را ابراز نمودند چه عزیزان داخل یا خارج از کشور فراشبند با تمام محله هایش با مردانی تاریخی وشهدای سرافرازی که مایه افتخار برای ما میباشند همیشه تاریخ ساز وفراموش نشدنی هستندلذا بنده اگر این شعرومطلب راتقدیم دوستان نمودم از دفترچه خاطرات وشعر شخصی بود که با اصرار بعضی دوستان وبیاد این محله قدیمی فرستادم وقصد هیچ بی حرمتی به محله های قدیمی دیگر که دارای مردان بزرگ تاریخی وشهدای سراقراز میباشند را نداشته ام فراشبند با تمام محله هایش سنبل افتخاربرای همه ما میباشد وبا امید به خدا دراینده ای نزدیک به شخصیتها ومحله های دیگرشهرمان میپردازیم همراه با شعر زن عمو که یاد اور زندگی گذشته فراشبند میباشد

  پاسخ
 28. 28

  از تبار نسل سوخته..

  والا خوبه تو شعرش نقدی از کسی نکرده
  خدا به فریاد برسه. کلا ما آدمهایی هستیم که با همه چی مشکل داریم . تنها با وجودهای معمولی، بی نقدو خاموش؛ همچون
  برکه مانده و ساکن کاری نداریم.
  برید سفارت سه چرخی رو آتیش بزنید علامه های دهر.

  پاسخ
 29. 29

  رضا فرزانه

  با سلام خدمت همشهریان عزیز و ممنون از اینکه دیدگاه و نظرات و نقد خود را ابرازنمودید. چه عزیزان همشهری و چه همشهریان ساکن خارج از کشور؛ بویژه آقایان عالیشوندی و حسن پور.
  فراشبند با تمام محله هایش با مردانی تاریخی و شهدای سرافراز که مایه افتخار برای ما می باشند تاریخ ساز و فراموش نشدنی هستند؛ لذا بنده اگر این شعر یا مطلبی را ارائه دادم، از دفترچه خاطرات و شعر شخصی بود که با اصرار بعضی دوستان و به یاد فراشبند قدیم فرستادم.

  بیاییم با الهام از تلاش گذشتگان آینده شهر خود را بسازیم.
  با تشکر از توجه شما
  رضا فرزانه

  پاسخ
 30. 30

  ساکن سه چرخیم

  متأسفانه اکثر جوونای امروزی این منطقه خیلی… .

  پاسخ
 31. 31

  وحید

  شما اگر ساکن سه چرخ بودی هیچوقت این حرف رو نمیزدی. هر سه چرخ نشین از یک نازی متعصب تره…

  پاسخ
 32. 32

  ناشناس

  عاااالی بود آقای فرزانه,

  پاسخ
 33. 33

  یک دوست

  با سلام معیار و ملاک شاخص بودن هر شهر و دیار و محله نعداد اثار و کتابهای مانایی است که از مردم ان مکان می ماند و سبب سرافرازی مردم ان مکان می شو د و نه داد و فریاد و خاکپاشی و ثروت و دولت اغنیا را مایه فخر و مباهات ان محل دانستن . ان اکرمکم عندالله اتقیکم – فضلیت مردم هر محل در برتری تقوا و میزان علم و تلاش انهاست جنگ هفتاد و دو ملت را کنار بگذاریم و سر در جیب تفکر فرو بریم تا بدانیم نقش و اثر هر کدام از ما در پیشبرد شهرمان چه بوده مگر ما بچه شده ایم که جنگ این محله و ان محله – سوار شاخ بره به راه انداخته ایم به جناب اقای فرزانه درود می فرستم که خودشان از فرزانگان فراشبند بوده همواره خوش درخشیده اند ای کاش اقای فرزانه در مقاله خود از افراد زیر نیز که در کوچه سه چرخی تولد یافته یا اینکه زندگی می کنند و درخشندگی خاص داشته اند یاد می کردند ۱- دکتر شهربانو حق شناس نویسنده کتاب داستان داستانها – تاملی بر خاوران نامه ابن حسام خوسفی ۲- حاج اسماعیل افشاری نویسنده کتاب فراشبند از یک نگاه ۳- محمد امین افشاری نویسنده کتاب فراشبندنامه ۴- حجت الاسلام شیخ ابراهیم حسانی که حافظ قران و عالم فرزانه بود ۵ – حجت الاسالام شیخ حسن پناهیان که سه کتاب ایشان چاپ و منتشر شده و چهار کتاب وی اماده چاپ است درود بر تمام ساکنان فراشبند و تمام محلات ان که همواره دوش به دوش همدیگر برای پیشرفت و اعتلای شهرشان کوشیده اند و هر کدام از انها مجموعه ای بزرگان و فضلا را در خود پرورانده و تقدیم جامعه کرده اند بیا تا قدر همدیگر بدونیم – بقیه شعر را هم فراموش کرده ام – با احترام یک فراشبندی دور از وطن

  پاسخ
 34. 34

  محسنیان

  درود بر شما که شهدای سه چرخی را یاد اور شدید امیدواریم در آینده هم یادی از سه چرخی و بزرگانش بشود

  پاسخ
 35. 35

  عقیل

  درود بر آقای فرزانه عزیز
  خیلی جالب و دلنشین بود . من که حسابی از شعر زیبایتان لذت بردم .
  پایدار و پیروز باشید .

  پاسخ
 36. 36

  ناشناس

  عالی بود آقای فرزانه.

  پاسخ
 37. 37

  ناشناس

  کشورهای دیگه روز به روز پیشرفت میکنن اونوقت ما اندر خم یک کوچه ایم، برادرانی که نظرات صد من یه غاز میدین مردم دیگه به نون شب هم محتاج شدن هنوز شما بحث میکنید که لیلی زن بوده یا مرد

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.