ad

مطالب مشابه

One Comment

 1. 1

  محسن

  او در این یک سال نبود و نیست تا ببیند:

   – محمود احمدی نژاد چنان که پیش بینی کرده بود بر حامیان و برکشندگان خود هم شورید و اکنون محافظه کاران از او اعلام برائت می کنند.

  – حسن روحانی دوباره ودر ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ با آرای بیشتر رییس جمهور شد در حالی که غیبت هاشمی و وصیت او برای شماری از رأی دهندگان انگیزه بخش بود.

  – فرزند او با یک میلیون و ۷۰۰ هزار رأی نفر اول شورای شهرتهران و رییس آن شد تا بار دیگر اکثریت مردم تهران یاد هاشمی رفسنجانی را گرامی داشته باشند.

  – اعتراضاتی در دی ماه امسال درگرفت ولی این باراو نبود تا در خطبه های نماز جمعه مانند ۲۷ تیر ۱۳۸۸ راهکار ارایه دهد هر چند که به آن نسخه هم عمل نشد.
   
  مرگ، البته حق است و به تعبیر قرآن، هر نفسی آن را می چشد و در نگاه غربی چنان که سیمون دوبوار در رمان خواندنی «همه می‌میرند» در سطر سطر کتاب در ذهن و ضمیر خواننده حک می کند: همه می‌ میرند و استثنا ندارد.

  با این حال، اکبر هاشمی رفسنجانی چنان از هر توفانی به سلامت می جست که این تصور غالب شده بود که انگار مرگ او را در نمی گیرد یا نه حالا حالاها.

  از شکنجه های ساواک بیرون آمد. از ترور خرداد ۵۸ جان سالم به در بُرد. در انفجار هفتم تیر ۶۰ قربانی نشد. در جبهه های جنگ حاضر شد و صلح را به ارمغان آورد. تخریب های احمدی نژاد او را از پا درنیاورد و محروم شدن از دانشگاه آزاد و خطبه های نماز جمعه و گرفتاری دو فرزند او را به رویارویی با ساختاری که خود از پایه گذاران آن بود وانداشت و ماند و روز تحلیف حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی در ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ را هم دید و دوربین ها نشان دادند وقتی رییس جمهوری منتخب برخاست کیس (چین) عبای او را می زداید انگار احساس پدری را داشت که فرزند را داماد می کند. گرچه تنها ۱۴ سال از روحانی بزرگ تر بود.

  هاشمی رفسنجانی اگر بود شاید کار روحانی این قدر دشوار نمی شد. یا اگر بود شاید برای اعتراضات اخیر نسخه ای ارایه می داد.

  اگر بود. اگر بود. اگر بود اما نیست و حالا یک سال است که هاشمی رفسنجانی نیست.
           
  مردی که اگر چه یار و مرید امام خمینی بود اما از منظر توسعه شیفته میرزا تقی خان امیر کبیر بود و ۵۰ سال قبل تمام یک تابستان در روستای زادگاه – نوق رفسنجان- را صرف نگارش کتاب «امیرکبیر، قهرمان مبارزه با استعمار» کرد و در سالگرد قتل امیر (۲۰ دی ۱۲۳۰خورشیدی) و در شامگاه ۱۹ دی ۱۳۹۵ خورشیدی درگذشت..

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

استفاده از این مطالب فقط با ذکر منبع "خبرگزاری آبپا " مجاز است