photo_2017-10-30_13-30-50 آغاز عملیات اجرایی محور ریز - دژگاه

عملیات اجرایی محور ریز – دژگاه آغاز شد.

مهندس صداقت رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان فراشبند در گفتگو با آبپا ضمن اعلام این خبر ، گزارش کلی از وضعیت این محور ارائه داد. 

محور دژگاه-ریز

محور ریز به دژگاه از محل تقاطع محور سوارغیب و محور اصلی عسلویه تا بخش ریز به طول ۳۸ کیلومتر می باشد که ۲۴ کیلومتر آن در حوزه استحفاظی استان فارس در شهرستان فراشبند و ۱۴ کیلومتر آن در حوزه استحفاظی استان بوشهر در  شهرستان جم  قرار دارد.

از ۲۴ کیلومتر واقع در حوزه شهرستان فراشبند مقدار ۱۳ کیلومتر آن حد فاصل روستای دژگاه تا محور عسلویه آسفالت بوده و ۱۱ کیلومتر مابقی مسیر خاکی می باشد.

با اتصال بخش ریز به دژگاه، مسیر ارتباطی استان فارس به شهرستانهای جنوب استان بوشهر مانند جم- کنگان – عسلویه – بندر طاهری و .. حدود ۷۰ کیلومتر کاهش می یابد که از لحاظ صرفه جویی در سوخت و زمان بسیار حائز اهمیت بوده  و یکی از مسیرهای مهم و کلیدی اتصال استان فارس به  جنوب استان بوشهر می باشد همچنین این مسیر علاوه بر رونق اقتصادی منطقه، نقش موثری در پدافند غیر عامل با توجه به کوهستانی بودن بخش ریز، وجود شرکت پالایش گاز فجر جم، وجود چاه‌های متعدد گازی، خطوط متعدد انتقال گاز در این منطقه خواهد داشت و  جایگزین مناسبی برای محور اصلی عسلویه در قسمت هایی که این جاده دارای پل های بزرگ می باشد، خواهد بود.

در سال ۹۶ با پیگیریهای نماینده محترم شهرستان در مجلس شورای اسلامی  و  با حمایت  فرماندار  دلسوز و خستگی ناپذیر شهرستان و اختصاص اعتبار از محل ۳ درصد نفت و گاز به این مسیر و کمک های مردمی ، اا کیلومتر مابقی در استان فارس راهگشایی گردید و هم زمان با عملیات راهگشایی پروژه و تخصیص اعتبار ، مناقصه این پروژه برگزار و  پیمانکار پروژه در قسمت فارس مشخص گردید  که هم اکنون عملیات اجرایی آن توسط پیمانکار  شروع گردیده است.

photo_2017-10-30_13-30-47-1 آغاز عملیات اجرایی محور ریز - دژگاهphoto_2017-10-30_13-30-57 آغاز عملیات اجرایی محور ریز - دژگاهphoto_2017-10-30_13-31-01 آغاز عملیات اجرایی محور ریز - دژگاه