مهندس نادرپور مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فراشبند: مسئولیم غذای سالم و استاندارد تولید و در اختیار مردم قرار دهیم.

DSC01427 نادرپور :مسئولیم غذای سالم و استاندارد تولید و در اختیار مردم قرار دهیم.

وی به مناسبت هفته جهاد کشاورزی ( سالگرد تأسیس جهاد سازندگی به فرمان امام خمینی (ره) در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۸) در دیدار با اصحاب رسانه اظهار داشت:

جهاد سازندگی یکی از میراث های ماندگار امام خمینی (ره) می باشد که در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ با فرمان امام خمینی با هدف رفع فقر و محرومیت گسترده به جا مانده از رژیم طاغوت و افزایش تولیدات کشاورزی و توسعه عمران روستاها ایجاد گردید. در ابتدا شهید مظلوم آیت ا… بهشتی به عنوان نماینده شورای انقلاب و حجه الاسلام ناطق نوری به عنوان نماینده امام از اعضای شورای مرکزی جهاد سازندگی بودند. در جنگ تحمیلی جهاد سازندگی به عنوان مسئول مهندسی رزمی و پشتیبانی، نقش بی نظیری در پیروزی رزمندگان اسلام داشت، و به همین جهت حضرت امام لقب زیبای سنگرسازان بی سنگر را به جهادگران اطلاق نمودند.

جهاد در دوران دفاع مقدس شهدای زیادی را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی نمود که شهدای گران قدری نیز از جهاد سازندگی فراشبند به فیض شهادت نایل آمدند.  جهاد سازندگی در سال ۱۳۶۲ به وزارت جهاد سازندگی ارتقاء یافت و در دوران سازندگی( سال های پس از اتمام جنگ تحمیلی) خدمات شایسته ای به روستائیان ارائه نمودند. سرانجام به منظور کاهش تصدی گری های غیر ضروری، حذف موازی کارها، اصلاح ساختار نظام اداری و تجمیع امور کشاورزی، دام و توسعه و عمران روستایی طرح ادغام وزارت جهاد و وزارت کشاورزی در دی ماه ۷۹ به تصویب مجلس و به تأئید شورای نگهبان رسید و وزارت جهاد کشاورزی عملا از آغاز سال ۱۳۸۰ شروع به کار نمود.

خوشبختانه جهاد در قامت وزارت جهاد کشاورزی هم مانند گذشته افتخارات زیادی آفرید که نمونه بارز آن خودکفایی در تولید گندم در سال ۱۳۸۳ و تداوم خودکفایی در سال گذشته و امسال می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی فراشبند در ادامه به وضعیت بخش کشاورزی پرداخته و اظهار داشت:

بخش کشاورزی خصوصی ترین بخش اقتصادی کشور است که در آن بیش از ۹۰ درصد مالکیت در اختیار مردم می باشد که به دلیل روی آوردن اقشار مختلف جامعه به حرفه کشاورزی و نبودن قوانین کافی بازدارنده، طی دهه های اخیر به دلیل بهره برداری غیر اصولی از منابع پایه یا بحران های مختلفی از جمله کم آبی و پایین بودن نرخ بهره وری مواجه شده است، و راه نجات بخش کشاورزی را ارتقای آگاهی و دانش فنی بهره برداران و متناسب سطوح زیر کشت با منابع آب موجود و ارتقای راندمان آبیاری و نهایتا بهره وری آب عنوان نمود.

ایشان در ارتباط با سازمان دهی بازار محصول های خرمای فراشبند و حمایت از تولید کنندگان، ایجاد گسترش سردخانه و صنایع تبدیلی و فرآوری محصول را برای جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده ضروری داشته و از همه شهروندان مقیم خارج از کشور و داخل کشور جهت سرمایه گذاری در صنایع کشاورزی دعوت نمودند، همچنین با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و موقعیت شهرستان به عنوان قطب تولید سبزی و صیفی خارج از فصل استان و قطب تولید خرمای خشک(زاهدی) استان و کشور، مهار آب های سطحی و سیلاب ها را جهت پایداری تولید و حفظ منابع آب زیر زمینی ضروری دانسته و خواستار همکاری و همدلی مسئولین ذیربط از جمله مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی و مسئولین محلی به ویژه فرماندار شهرستان گردیده و اجرای طرح های تجمع چاه های کشاورزی و باغی را یکی از مدل های مدیریت منابع آب برشمردند که در فراشبند اجرا گردیده است.

مهندس نادرپور گسترش سطوح پوشش بیمه ای و تغییر تقویم بیمه نخلیات را از جمله برنامه های در دست پیگیری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اعلام نمودند و در پایان برنامه های راهبردی و اولویت دار سازمان جهاد کشاورزی و شهرستان در زمینه افزایش ضریب خود اتکایی محصولات اساسی، توسعه سیستم های آبیاری نوین، تغییر الگوی کشت و معرفی ارقام متحمل به شوری و خشکی، افزایش ماده آلی خاک، توسعه کشت های گلخانه ای و گیاهان دارویی، به نژادی دام سنگین، ایجاد صندوق توسعه حمایت از توسعه بخش کشاورزی شهرستان، تولید محصولات سالم و استاندارد کشاورزی اشاره نموده و از تولید محصول سالم توسط کشاورزان و دریافت دو مورد گواهی تولید محصول سالم گوجه فرنگی در شهرستان در سال جاری خبر داد.

 

DSC01419 نادرپور :مسئولیم غذای سالم و استاندارد تولید و در اختیار مردم قرار دهیم.DSC01424 نادرپور :مسئولیم غذای سالم و استاندارد تولید و در اختیار مردم قرار دهیم.