برنامه کوهنوردی گروه گردشگری و کوهنوردی باچان توریسم (کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورم)

نقشه-مسیر-1 کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورممهدی پورزارعی|

برنامه کوهنوردی به همراه چند تن از طبیعت دوستان فراشبند و فیروزآباد، از مجاور امامزاده آقا میراحمد (علیه السلام) روستای باچان آغاز گردید. عبور از روستای تاریخی باچون، چشمه چنار (چشمه تامین آب شرب فراشبند)، چشمه و آبشار بوسورو، منطقه تاریخی و طبیعی قالاتک، تونل‌قنات تاریخی برم فرهاد، چشمه برم فرهاد، گنبد نمکی باچون (چشمه نمکی، آبشار نمکی، ستون نمکی، شفت های عمیق نمکی، لایه های رنگارنگ نمکی)، طبیعت زیبای دشت گورم و دریاچه دشت گرم، چاههای ساحلی دریاچه، درختان تنومند بنه، چشمه ریز و چشمه کرشکستان، از جاذبه های مسیر کوهنوردی بود.

فاصله روستای باچان تا این دشت زیبا، حدود۱۳ کیلومتر است.  در راه از چشمه ها و جنگل های انبوه بن و کیالک و تپه های نمکی باید گذشت. و این طبیعت زیبا چشم هر رهگذری را به سوی خویش دعوت می نمود تا نظاره گر خالق بی همتاباشد. و انسان در این فضای خلوت و دل انگیز به وجود خالقی پی می برد که دو رشته آب شور و شیرین را در کنار هم آفریده است.

مساحت دشت گورم حدود ۶ کیلومتر مربع که دریاچه ای زیبا را در دل خود جای داده است و این دریاچه آب چشمه های اطراف را تغذیه می نماید…یکی از شگفتیهای زیبا، در دل درختان نمایی شگفت از کوه بریز با پوشش درختان سرسبز می باشد که بر بلندای این دشت ایستاده است..

مسیر رفت از طرف برم فرهاد و مسیر برگشت از طرف راه ماشین رو مواصلاتی دشت گورم به باچون بود طول مسیر رفت ۱۳ کیلومتر و طول مسیر برگشت ۹.۵ کیلومتر بود.

تعریف اصطلاحات:

گورم یا گرم: گورم در زبان محلی به برکه‌ای کوچک اطلاق می‌گردد که آب باران فصلی در آن جمع شده و در صورت تداوم باران، کم کم به دریاچه تبدیل می شود.

گنبد نمکی: اصطلاحی زمین شناختی است که به کوه‌های نمکی که از دل زمبن بالا می‌آید گفته می‌شود.

فروچاله: گودالی که در اثر فروافتادن سطح زمین به وجود می‌آید. این پدیده اغلب در مناطق کوهستانی آهکی رخ می‌دهد. گاه فروچاله ها بسیار عمیق است و گاه با فروافتادن جزئی رخنمون دارد. در اثر تجمع گل رس در محل فروچاله و جمع شدن آب در آن دریاچه هایی پدید می‌آید که از نمونه‌های آن می‌توان به هفت برم شیراز، کوه گل سیسخت و دریاچه دشت گرم، اشاره نمود.

 دشت گورم: منطقه ای با رویش گیاهی بسیار متنوع و زیبا در دامنه کوه بریز که در ارتفاعات شمال غرب روستای باچان (باچون) از توابع شهرستان فراشبند واقع شده است .

۲۰۱۵۰۱۰۱_۲۳۲۵۰۳ کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورم۲۰۱۵۰۱۰۱_۲۳۲۸۵۴ کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورم۲۰۱۵۰۱۰۱_۲۳۳۶۲۸ کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورم۲۰۱۵۰۱۰۲_۰۰۳۵۰۳ کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورم۲۰۱۵۰۱۰۲_۰۰۳۸۲۶ کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورم۲۰۱۵۰۱۰۲_۰۱۲۴۴۰ کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورم۲۰۱۵۰۱۰۲_۰۶۴۲۳۷ کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورم۲۰۱۵۰۱۰۲_۰۶۴۶۳۳ کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورم۲۰۱۵۰۱۰۲_۱۱۲۵۳۵ کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورمبیشه-چشمه-برم-فرهاد کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورمچای-آتیشی کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورمچشمه-ریز کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورمدریاچه-دشت-گرم کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورمدشت-گرم کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورمکوه-نمک کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورمگروه-کوه-نوردی-باچان-توریسم کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورمگل-کنگر کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورمگل-گاوزبان کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورممرگ-درخت کوهنوردی و بازدید از دریاچه دشت گورم