بازدید تیم مشترک اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی و اداره صنعت،معدن و تجارت فراشبند از معدن سرب و روی کوه سرمه

آبپا/ به گزارش روابط عمومی اداره تعاون،کار ورفاه اجتماعی فراشبند با توجه به حوادث اخیر رخ داده در بخش معدن کشور و به منظور بررسی و نظارت مستمر بر فعالیت واحدهای معدنی شهرستان در روزسه شنبه مورخ نوزدهم اردیبهشت ماه سرپرست این اداره به اتفاق بازرس کار و سرپرست اداره صنعت،معدن و تجارت شهرستان از شرکت معدنی و فرآوری سرب و روی کوه سرمه بازدید کردند.

06606d64-e5b9-4bd1-a879-77564173a025 بازدید مشترک ادارات فراشبند از معدن سرب و روی کوه سرمه
در این بازدید اعضای حاضر ضمن دیدار با کارگران از بخش های مختلف واحدهای استخراج ،فرآوری، اصلاحات انجام شده جهت ایمن سازی معدن بازدید و نواقص موجود را شناسایی و نکات ایمنی را به کارفرما و کارگران گوشزد کردند.
رفعت پناه سرپرست اداره تعاون،کارورفاه اجتماعی فراشبند ضمن تقدیر از اقدامات مناسب انجام شده جهت ایمنی کارگاه توسط مهندس اسماعیلی مدیریت معدن و مهندس جاور مدیرعامل شرکت تزریق گستر جنوب پیمانکار مجموعه ،توجه به نیروی انسانی بعنوان اصلی ترین سرمایه هر کارگاه ،تامین امکانات رفاهی،پرداخت بموقع مطالبات و بیمه ، رعایت نکات ایمنی، بهداشت در محیط کار،انضباط کاری،آموزش پرسنل و استفاده از ماشین آلات بروز و ایمن را مهمترین وظایف کارفرما در قبال کارگر ذکر کرده و افزودند خوشبختانه در معدن سرب و روی کوه سرمه اصل حفظ کرامت انسانی کارگران و رعایت اصول ایمنی در اولویت کار شرکت قراردارد که جای تقدیر دارد.
مولایی بازرس کار اداره نیز ضمن اشاره به آمار حوادث اتفاق افتاده در معدن سرب و روی کوه سرمه در سنوات گذشته،اعلام داشتند اقدامات خوبی جهت پیشگیری از حوادث ناشی از کار صورت گرفته است به نحوی که در سال گذشته هیچگونه حادثه جدی که منجر به شکستگی یا نقص عضو فرد شده باشد در معدن مذکور روی نداده است و این مهم با تشکیل کمیته حفاظت فنی،استقرار ۲ نفر کارشناس hse ،تشکیل خانه بهداشت کارگری و تهیه و تصویب آیین نامه انضباط کار در کارگاه حاصل شده است که امید است با مساعدت مدیریت معدن و استقرار پزشک در مرکز به صورت حداقل ۲ روز در هفته خدمات رسانی به کارگران به نحو مطلوب تری صورت پذیرد.
میرزانیان سرپرست اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان نیز معدن مذکور را از مهمترین معادن استان فارس ذکر کرده و اظهار داشت اصلاحات ایمنی انجام شده در قسمت های مختلف معدن بخصوص در بخش استخراج سبب گردیده است که نسبت به سنوات گذشته حوادث اتفاق افتاده در معدن کاهش یافته و به صفر نزدیک شود . وی از مدیران شرکت خواستند اجرای فاز ۲ واحد فرآوری را به جد پیگیری نمایند.
مهندس کوهستانی نماینده مدیرعامل شرکت فرآوری سرمه ضمن بیان تاریخچه فعالیت شرکت افزود مجتمع معدنی و فرآوری کوه سرمه در جنوب شرقی شهرستان فراشبند و ۱۷۰ کیلومتری شهر شیراز واقع شده که عمده فعالیت خود را از سال ۱۳۵۳ شروع نموده است و در حال حاضر دارای ۲۵۰ نفر نیروی شاغل در بخش های مختلف می باشد. بر اساس مطالعات زمین‌شناسی صورت گرفته میزان ذخیره قطعی این معدن یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن خاک سولفور با عیار چهار درصد سرب و شش درصد روی در حال فرآوری است که عیار آن در فرآوری اولیه به بیش از ۶۰ درصد می‌رسد. معدن مذکور معدنی زیر زمینی است که با توجه به جنس فلزی مواد معدنی نسبت به سایر معادن از استحکام بیشتری برخوردار است .
وی اضافه کرد طی بازرسی های انجام شده و نظارت بازرسین کار واحد ایمنی برخی نقاط حادثه خیز شناسایی شده است که با تذکر بازرسین کار اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی ،شرکت نسبت به ایمن سازی محیط با استفاده از شات کریت و قاب گذاری فلزی اقدام نموده است و همچنین در معدن مذکور کلیه مراحل استخراج به غیر از آتش باری تماما مکانیزه و با ماشین آلات معدنی انجام می گیرد و پس از آتش باری نیز جهت جلوگیری از ریزش سنگ های معدنی عملیات لق گیری انجام و قبل از شروع استخراج مجددا توسط واحد ایمنی شرکت مورد بررسی قرار گرفته و پس از تایید نهایی واحد مذکور عملیات استخراج بوسیله ماشین آلات آغاز می گردد. در معدن سرب و روی سرمه عملیات استخراج به روش سنتی صورت نمی پذیرد و تونل های اکتشافی نیز با عرض ۴ متر و ارتفاع ۳ متر احداث شده و تهویه تونل ها ،راهرو ها و گالری ها بوسیله حدودا ۱۵ جت فن به روش دمشی و یک فن اصلی بزرگ به روش مکشی انجام می پذیرد تا محیطی مناسب برای فعالیت کارگران فراهم گردد.

0567b2d3-1add-4996-8ee7-38a885788ec4 بازدید مشترک ادارات فراشبند از معدن سرب و روی کوه سرمه0a17b399-e912-44a9-9d3a-a18c195bd87d بازدید مشترک ادارات فراشبند از معدن سرب و روی کوه سرمهed40fe7f-1140-46bf-93f3-8540523b3160 بازدید مشترک ادارات فراشبند از معدن سرب و روی کوه سرمهe202c958-d360-4508-a065-f18dee7c1aad بازدید مشترک ادارات فراشبند از معدن سرب و روی کوه سرمهd7e21cba-d0d7-4dfd-9c05-68a8d98446e0 بازدید مشترک ادارات فراشبند از معدن سرب و روی کوه سرمه8046fdde-7649-477b-883e-e6dde68fe321 بازدید مشترک ادارات فراشبند از معدن سرب و روی کوه سرمه