احترام-به-محیط-زیست زخم عمیق بر پیکره طبیعت

علی-فروغی زخم عمیق بر پیکره طبیعت

علی فروغی

روز طبیعت در پیش است روزی که اکثر خانواده ها به آقام شهید ،سید محمد یا امام خرقه میرویم .آیا روز چهارده فروردین مسیرتان به مکان های یاد شده افتاده است؟

ﺁﺗﺶ ﺭﻭﺷﻦ ﮐﺮﺩﻥ ﺩﺭ ﻃﺒﯿﻌﺖ ﻭ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻣﻮﻇﻒ ﺑﻪ ﺧﺎﻣﻮﺵ ﮐﺮﺩﻥ ﺁﻥ ﻧﺪﺍﻧﺴﺘﻦ، ﺷﮑﺴﺘﻦ ﺷﺎﺧﻪ ﻫﺎﯼ ﺟﻮﺍﻧﻪ ﺯﺩﻩ ﺩﺭﺧﺘﺎﻥ، ﭘﻬﻦ ﮐﺮﺩﻥ ﺑﺴﺎﻁ ﺍﻗﺎﻣﺖ ﺭﻭﯼ ﺳﺒﺰﻩ ﻫﺎﯼ ﺗﺎﺯﻩ ﺭﻭﯾﯿﺪﻩ ﯾﺎ ﮐﻨﺪﻥ ﮔﻞ ﻫﺎﯼ ﻭﺣﺸﯽ ﻭ ﮔﺎﻫﯽ ﮐﻤﯿﺎﺏ ﺩﺷﺖ ﻫﺎ ﻭ ﮐﻮﻩ ﻫﺎ، ﺭﻫﺎ ﮐﺮﺩﻥ ﺯﺑﺎﻟﻪ ﺩﺭ ﻃﺒﯿﻌﺖ، ﭼﻪ ﺭﻭﺩﺧﺎﻧﻪ، ﭼﻪ ﮐﻮﻩ ﭼﻪ ﺟﻨﮕﻞ ﯾﺎ ﺣﺘﯽ ﺩﺭ ﭘﺎﺭﮎ ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻧﺎﻡ ﻣﻠﯽ ﺭﺍ ﯾﺪﮎ ﻣﯽ ﮐﺸﻨﺪ ﺳﺎﻝ ﻫﺎﺳﺖ ﺑﻪ ﻋﺎﺩﺗﯽ ﻣﺸﻤﺌﺰﮐﻨﻨﺪﻩ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺷﺪﻩ؛ ﻋﺎﺩﺗﯽ ﮐﻪ ﺗﻘﺮﯾﺒﺎ ﻫﯿﭻ ﮐﺴﯽ ﺭﺍ ﻧﮕﺮﺍﻥ ﻧﻤﯽ ﮐﻨﺪ ﻭ ﻋﻤﻖ ﻧﺎﺑﻮﺩﮔﺮﯼ ﺁﻥ ﮐﺴﯽ ﺭﺍ ﻧﻤﯽ ﺗﺮﺳﺎﻧﺪ ، استاد تعویضیم تعویض تفریحگاه های بکر و ناب به برهوت به سراب .

روز طبیعت در پیش است روزی که اکثر خانواده ها به آقام شهید ،سید محمد یا امام خرقه میرویم .آیا روز چهارده فروردین مسیرتان به مکان های یاد شده افتاده است؟ اگر افتاده که با من هم عقیده هستید که خواسته چه ضربه ای کمر شکن به طبیعت بکر و ناب شهرمان میزنیم. از این جهت میگویم خواسته چون دیگر کسی نمیتواند مدعی شود که اطلاعی از رها کردن زباله در دامان طبیعت ندارد دیگر کسی نمیتواند ادعایی داشته باشد که نمی‌دانستم این ظروف پلاستیکی تا ابد تجزیه نمیشوند.

به راستی چرا و به چه قیمتی ؟

مگر قیمت یک رول پلاستیک زباله چقدر است ؟

مگر در همان ابتدای ورود به طبیعت گذاشتن یک کیسه زباله کنار بساطمان چقدر زحمت دارد ؟

کدام یک از ما ادعا دارد که بدترین چیزها را برای فرزندانمان میخواهیم ؟

ما که ادعا داریم بهترین ها را برای فرزندانمان تهیه کنیم و در اختیارشان قرار دهیم آیا همین فرزند من و شما در سال های آینده نیاز به تفریح در دامان طبیعت ندارد ؟پس چرا کمر همت بسته ایم که به جای یک طبیعت خوب و عالی یک زباله دان به نسل آینده تحویل دهیم

مگر سالهای سال نیست که در رسانه های جمعی دوستداران طبیعت فریاد وامصیبتا سر میدهند که زباله های پلاستیکی را در طبیعت رها نکنیم مگر فرزند من و شما از روی اعمال من و شما الگو برداری نمیکند.

به راستی چرا؟؟؟

چرا زباله ها را در همان بدو تولیدش در کیسه زباله قرار ندهیم که آخر کار اصلا نیاز به جمع اوری نیز نباشد.

در این جا صحبت از زباله های تجزیه ناپذیر مانند پلاستیک و شیشه که ۲۵۰۰ سال تجزیه آنها طول میکشد نیست صحبت زباله های تجزیه پذیر مانند پوست میوه و ….نیز هست چرا که با رها کردن آنها چهره‌ای زشت به طبیعت میدهیم .

طبیعت این خوان گسترده خداوند متعال که هیچگاه خوان کرم و سخاوتش را بر روی بندگان نبسته است. در روز طبیعت با طبیعت چه رفتاری داریم ؟ چند درصد ما برای آتش افروختن به قطع بوته ها و سر شاخه درختان نمیپردازیم. چند درصد ما اگر گل زیبایی در طبیعت ببینیم آن را نمیچینیم و در بستر طبیعی خود رها میکنیم تا منظره ای زیباتر باقی بماند. احترام به طبیعت مختص فصل بهار تنها نیست در بقیه فصول سال نیز اهمیت دارد و خوب است که از همین امروز در مورد این مهم با فرزندان خود صحبت کنیم.

همه ما باید در محدوده و حریم زندگی خود را مسئول رعایت و حفظ محیط زیست بدانیم.

از آنجا که فصل گل دهی گیاهان است محل اسکان خود را در مکانی که پوشش گیاهی و جنگلی کمتری داشته باشد قرار دهیم و از لگد مال کردن و تخریب رستنی ها و شکست سر شاخه های درختان خود داری کنیم حداکثر سعی خود را نمایید که به جای هیزم از ذغال آماده استفاده کنید و حتما خاکستر باقی مانده را با آب سرد کنید.

متاسفانه هر ساله با شروع سال نو با حضور میلیون‌ها نفر در عرصه های طبیعی موج گسترده‌ای از تخریب محیط زیست انجام می‌شود و در آخر تعطیلات نوروزی به هر طرف که نگاهی بیفکنید با انبوهی از زباله مواجه میگردیم که جبران آن بسیار دشوار و هزینه بر است شاید با خود فکر کنید که شهر ما کوچک است و برای این حرف ها زود اما زهی خیال باطل .

اگر یک بار با دقت نگاه کنید متوجه میشوید که خط قرمز را خیلی پیشتر ها رد کرده ایم و در واقع در مرحله بحرانی هستیم به طور مثال در تنگه خرقه به جرات می‌توان گفت بیشتر از پنج کامیون بطری های نوشابه و آب در دره ها و زیر سایه سار درختان به جا گذاشته ایم که چهره ای بسیار اسفناک به طبیعت داده است طبیعتی که با شروع فصل گرما به آن هجوم میبریم و آن وقت است که برای پیدا کردن چند متر زمین تمیز باید ساعت ها وقت صرف کنیم .سید محمد خوشاب به نسبت دو امامزاده دیگر کمی تمیزتر است که این صرفا نشانه رعایت اصول اولیه احترام به محیط‌زیست از سوی ما نمیباشد بلکه تردد در آن منطقه خوش آب و هوا کمتر است. وگرنه آنجا نیز از دست ما در امان نمی ماندند .

کوه و دشت های شهرستان فراشبند منبع عظیم تهیه گیاهان دارویی خودرو و کمیاب در سطح کشور است که با رعایت نکردن و احترام نگذاشتن به طبیعت

کم کم باید خود را آماده خداحافظی با گیاهانی همچون بابونه ، آویشن، کاسنی و …. نمائیم همانطور که با جیکه وداعی زود هنگام و ابدی داشتیم .چه خوب بود همانطور که در مواقع کودکی فرزندان خود را جهت آموزش زود هنگام در پشت فرمان قرار میدهیم و اصرار به یادگیری او را داریم به اندازه نصف آن نیز همت به خرج داده و کودکان خود را در زمینه محیط‌زیست آموزش میدادیم که هم از ریختن زباله در طبیعت خودداری کنند هم اینکه اگر زباله ای در جایی مشاهده کردند بدون هیچ گونه احساس بدی شروع به جمع آوری آن نمایند و اگر کسی را مشاهده کردند که رعایت نمیکند با آرامش و بدور از جنجال از مضرات رها کردن زباله در دامان طبیعت به فرد خاطی گوشزد کنند.

چون که حفظ محیط زیست فقط با نهادینه کردن فرهنگ استفاده از آن (گردش ،شکار ، تفریح و ….) مقدور میباشد و ما تا آنجا که مجاز به استفاده از آن هستیم که حقوق دیگران را ضایع نکرده و باعث آزار و اذیت دیگران نشویم. محیط زیست و استفاده از آن حق فرد یا گروه خاصی نیست بلکه سرمایه ای ملی است که همگی به یک اندازه در آن سهیم هستند.

با آرزوی سالی پر خیر و برکت برای همشهریان عزیز چند پیشنهاد در راستای فرهنگ استفاده از طبیعت شهرمان فراشبند را ضروری میدانم که امید است مورد توجه دوستداران طبیعت قرار بگیرد و به آن پایبند باشند:

-ساخت سرویس های بهداشتی در تفریحگاه ها جهت جلوگیری از آلودگی محیطی

-قرار دادن سطل های زباله در محل و مسیر های تفریحی

-توزیع کیسه های زباله و برشور های آموزشی میان مردم یا نصب تابلو مناسب حاوی پیام های ضروری جهت گوشزد و آموزش به کودکان

-لگد مال نکردن گل های زیبا و محروم نکردن دیگران از دیدنشان

-لگد نکردن و کشتن یا آزار و اذیت جانداران کوچک در طبیعت

-پارک کردن خوردو در حاشیه جاده و پارک نکردن آنها بروی سبزه و چمن ها که عدم رعایت این مورد باعث آسیب جدی به فضای سبز بیشتر محل های تفریحی شهرمان شده است

-تخریب نکردن لانه پرندگان و آسیب نزدن به تخم و جوجه آنها

-روشن نکردن آتش بروی سبزه ،بوته و کنار درختان

-قطع نکردن سر شاخه های درختان جهت استفاده از چوب آنها برای آتش افروختن

-یادگاری ننوشتن بروی تنه درختان و در صورت استفاده از گیاهان دارویی لطفاً آن را با ریشه نکنید

-اطمینان حاصل کردن از سرد شدن خاکستر های به جا مانده از آتش

-حریم خصوصی خانواده ها را رعایت کرده و با کنجکاوی و فیلمبرداری و صدای بلند ضبط آرامش دیگران را برهم نزنیم

-نسبت به آلودگی و تخریب محیط زیست بی تفاوت نباشیم و در صورت امکان با روشی حکیمانه و مودبانه تذکر و آموزش دهیم

همشهریان عزیز با رعایت نکات ذکر شده قدم بزرگی در حفظ محیط‌زیست برمیداریم که باعث آرامش و امنیت زندگی انسان ها میگردد.