یکی از اصلی ترین اهداف آبخیزداری کنترل سیلاب میباشد که در واقع با ایجاد سازه های آبخیزداری روند سیل را کند نموده و از هجوم یکباره سیل جلوگیری میکند.

پروژه کنترل سیلاب حوزه شهری فراشبند با توجه به اینکه سیل وارد شهر میشده و خسارت به بار می اورده ضرورت اجرای آن پروژه احساس شده و از این رو مطالعات اغاز شد و سپس وارد مرحله اجرا شده است و در همین راستا این پروژه بر روی دره آبپا احداث گردید.

آبخیزداری آبخیزداری و کنترل سیلاب حوزه شهری فراشبند

این پروژه با دو سازه در بالادست شهر وظیفه کنترل سیل راه برعهده دارد که سازه اول در سال ۸۹ با هدف کنترل سیلاب و جلوگیری از ورود سیلاب به درون شهر ، احداث گردیده اما برای شهر کافی نبوده و باز شاهد ورود سیل به درون شهر و ایجاد خسارت بودیم از این رو سازه دوم در سال ۹۲ در دستور کار اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قرار گرفت که با نظارت مهندس جمشیدکشاورز استارت خورده که متاسفانه ایشان در حین احداث پروژه دار فانی را وداع گفته و به همین دلیل و به پاس زحمات سی ساله ایشان در واحد آبخیزداری از طرف معاونت آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس این سازه به نام و یاد ایشان نامگذاری گردیده است که نهایتا در سال ۹۴ با هزینه ای بالغ بر ۴۳۰ میلیون تومان کار پروژه به اتمام رسیده و امسال با بارش های سنگین گذشته شاهد شکوفایی عملکرد آبخیزداری در جلوگیری از ورود سیلاب به درون شهر و جلوگیری از خسارات آن بودیم. که حجم آبگیری هر دو پروژه ( ۱۳۰ هزار متر مکعب ) نشان از عملکرد موفق پروژه دارد.

جا دارد نهایتا متذکر شویم که لوله های تخلیه درون سازه جهت تخلیه ارام بعد از سیل گیری و امادگی پروژه به جهت آبگبری در سیل بعدی میباشد و میبایست از مسدود کردن آن جلوگیری شود.

 

آبپا-1 آبخیزداری و کنترل سیلاب حوزه شهری فراشبند