مراسم یادواره شهدای بدر بویژه شهید احمدعلی زارعی درمسجدابوالفضل (ع) روستای قنات باغ برگزارشد.

photo_2017-03-17_23-11-38 برگزاری مراسم یادبود شهدای عملیات بدر در روستای قنات باغ

عملیات بدر نام عملیات نظامی نیروهای مسلح ایران در طی جنگ ایران و عراق علیه ارتش بعث عراق می‌باشد. این عملیات گسترده با رمز یا فاطمه الزهرا (س) در محور هور الهویزه در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۶۳ با فرماندهی سپاه انجام شد.

 

نبرد

 

 

 

در ۲۰ اسفند ۱۳۶۳ نیروهای ایرانی در نزدیکی جزایر مجنون و در شهر قرنه، در محل تلاقی رود فرات با بزرگراه پیاده شده و تهاجم به سمت بزرگراه را آغاز نمودند. آن‌ها توانستند بخشی از بزرگراه را به تسخیر خود درآورند که در این زمان با پاتک نیروهای عراقی که توسط توپخانه، قوای زرهی، و نیروی هوایی مواجه شدند. این عملیات نخستین عملیاتی بود که نیروهای ویژه گارد ریاست جمهوری عراق به عنوان نیروی ذخیره در آن شرکت نمودند.

در ابتدای عملیات ایرانی‌ها با اصل غافلگیری به سمت عراقی‌ها یورش بردند و جبهه‌ای به طول ۱۲ کیلومتر در برابر لشکر ۴ام عراق گشودند. سرانجام در ۲۳ اسفند با فشار بیش از حد نیروهای ایران توانست با شکستن خطوط عراقی از شمال قرنه به داخل خطوط عراقی نفوذ نمایند. پس از دو روز نبرد نیروهای سپاه پاسداران با حمایت تانک و توپخانه ۱۶ کیلومتر به داخل خطوط عراقی نفوذ کردند. در همان شب سی هزار نیروی ایرانی خود را به رودخانه دجله رسانیدند. آن‌ها با استفاده از سه پل شناور که یکی از آن‌ها توانایی عبور خودروهای سنگین را داشت از رودخانه عبور کرده و با پیشروی در ساحل مقابل بزرگراه را به اشغال خود درآوردند. با این حال با وجود موفقیت ایرانی‌ها، آن‌ها بطور گسترده‌ای خود را در معرض آتش عراقی‌ها قرار دادند. ایرانی‌ها همزمان از کمبود تجهیزات نیز رنج می‌بردند.

پاسخ صدام استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه نیروهای مستقر و نیز آغاز دور دوم جنگ شهرها و بمباران و موشک‌باران ۲۲ شهر ایران از جمله تهران، تبریز، اصفهان، و شیراز بود. عراقی‌ها از پیش توپخانه خود را بر روی مواضع اطراف بزرگراه هدف گیری نموده بودند. هنگامی که ایرانی‌ها به اهداف خود در تسخیر بزرگراه رسیدند عراقی‌ها پاتک خود را آغاز نمودند.

نیروهای عراقی تحت امر ژنرال سلطان هاشم أحمد محمد الطائی و ژنرال جمال زانون، حملات هوایی و توپخانه‌ای را علیه نیروهای ایرانی شروع نمودند. سپس آنها با استفاده از توپخانه، تانک، و نیروهای زرهی شروع به عملیات گازانبری نمودند. در اوج نبرد صدام دستور به استفاده از سلاح‌های شیمیایی داد. همزمان عراقی‌ها با استفاده از لوله‌های ویژه‌ای که مهندسان عراقی طراحی کرده‌بودند آب دجله را به داخل خاکریزهای ایرانی هدایت نمودند. تحت فشار شدید عراقی ها، نیروهای ایران مجبور به عقب‌نشینی شدند. حملات بالگردهای عراقی به هنگام عقب‌نشینی ایرانی‌ها تلفات بیشتری به نیروهای ایرانی وارد نمود. تا ۲۵ اسفند ایرانی‌ها به داخل نیزارها عقب رانده شده بودند.

94122204-1 برگزاری مراسم یادبود شهدای عملیات بدر در روستای قنات باغایران عملیات تهاجمی دیگری را نیز برای زمان بعد از تصرف بزرگراه طرح‌ریزی نموده بودند که شروع با تأخیر خارج از برنامه، آن طرح به شکست انجامید. سرانجام ایرانی‌ها از مواضع تسخیر شده عقب رانده شدند. تلفات زیادی به هر دو طرف وارد شد. در طرف ایران ۱۵هزار و در طرف عراق ده هزار کشته بر جای ماند. سرانجام نیز نیروهای ایرانی بدون دست‌آوردی جدید به مواضع قبلی خود در نیزارهای هورالعظیم عقب رانده شدند.

 

نتایج عملیات

با شروع عملیات بدر هر چند رزمندگان خطوط اول دشمن را در هم شکستند و امید می‌رفت که در عمق نیز با موفقیت به پیش بروند و اهداف اصلی تصرف گردد لکن بر اثر هوشیاری و آمادگی دشمن، حجم شدید آتش زمینی و هوایی، به‌کارگیری سلاح‌های شیمیایی، تقویت نیروی انسانی دشمن و از طرفی نداشتن عقبه مناسب خودی جهت پشتیبانی از نیروها، کمبود امکانات و نیرو و مشکلات عدیده دیگر، اهداف اصلی عملیات تأمین نشد لکن تجارب به دست آمده از آن منجر به طراحی و اجرای عملیات بزرگ و موفق والفجر ۸ در سال بعد گردید.

در کل این عملیات نتوانست به اهداف مهم خود دست یابد و منجر به تحول مهمی در وضعیت جبهه‌ها و سرنوشت جنگ نشد. به اعتقاد برخی، این عملیات تلخ‌ترین عملیات دوران جنگ بود و موجب تضعیف روحیۀ نیروهای عمل کننده و یأس و سرخوردگی برخی فرماندهان شد. دلایل اصلی ناکامی این عملیات را می‌توان در “کمبود نیرو”، “کمبود امکانات”، “عدم هماهنگی ارتش در به‌کارگیری به‌موقع هوانیروز” و “عدم غافلگیری ارتش عراق نسبت به منطقه عملیات” دانست. علاوه بر این موارد استفاده عراق از تسلیحات شیمیایی را بایستی عامل مهمی در عدم‌الفتح عملیات بدر دانست.

سرداران و فرماندهان شهید در عملیات بدر

در جریان عملیات بدر این فرماندهان و شخصیت‌ها به شهادت رسیدند:

  • مهدی باکری، فرمانده لشکر ۳۱ عاشورا (شهادت ۲۵ اسفند ۱۳۶۳)؛‌
  • عباس کریمی، فرمانده لشکر ۲۷ محمّد رسول الله (ص) (شهادت ۲۴ اسفند ۱۳۶۳)؛
  • ابراهیم جعفرزاده، فرمانده تیپ ۱۸ الغدیر (شهادت ۲۵ بهمن ۱۳۶۳)؛
  • ولی‌الله چراغچی مسجدی، فرمانده تیپ ۲۱ امام رضا (ع) (شهادت ۱۸ فروردین ۱۳۶۴ و پس از ۲۳ روز بیهوشی)؛
  • اسماعیل صادقی، مسئول ستاد لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب (ع) (شهادت آخرین روز سال ۱۳۶۳)؛
  • علی تجلایی، فرمانده آموزش قرارگاه خاتم الأنبیاء (ص) (شهادت ۲۵ اسفند ۱۳۶۳)؛
  • عبدالحسین برونسی، فرمانده تیپ جوادالائمه (ع) (شهادت ۲۳ اسفند ۱۳۶۳)؛ و
  • حجت‌الاسلام شاه‌آبادی که از مجتهدین و فرزند آیت‌الله شاه‌آبادی استاد اخلاق و عرفان امام (ره) بودند.

photo_2017-03-17_23-11-30 برگزاری مراسم یادبود شهدای عملیات بدر در روستای قنات باغphoto_2017-03-17_23-11-09 برگزاری مراسم یادبود شهدای عملیات بدر در روستای قنات باغphoto_2017-03-17_23-11-22 برگزاری مراسم یادبود شهدای عملیات بدر در روستای قنات باغphoto_2017-03-17_23-12-04 برگزاری مراسم یادبود شهدای عملیات بدر در روستای قنات باغphoto_2017-03-17_23-11-43 برگزاری مراسم یادبود شهدای عملیات بدر در روستای قنات باغphoto_2017-03-17_23-10-59 برگزاری مراسم یادبود شهدای عملیات بدر در روستای قنات باغphoto_2017-03-17_23-11-15 برگزاری مراسم یادبود شهدای عملیات بدر در روستای قنات باغphoto_2017-03-17_23-11-49 برگزاری مراسم یادبود شهدای عملیات بدر در روستای قنات باغphoto_2017-03-17_23-11-53 برگزاری مراسم یادبود شهدای عملیات بدر در روستای قنات باغ