کورش-کرمپور پیشنهاداتی روی میز نماینده

اختصاصی آبپا

پیش درآمد

اکنون که چندماه از فعالیت مجلس دهم می گذرد بیش از پیش به تدبیری که برای ارائه “لیست امید” اندیشیده شد پی می بریم که همان مهار افراط گرایی در خانه ملت بود. از همین زاویه عملکرد گزینه منتخب حوزه انتخابیه ما آقای کوروش کرمپور قابل قبول است و غیر قابل قیاس با گزینه رقیب.

ولی با این حال مردم چک سفید امضا به هیچ کس نداده اند و حمایتشان به پایبندی ایشان به عهد پیشین دارد و اگر راه تحقق آن نیز هموار نباشد ولی عناصر “صداقت، شهامت و ثبات فکری و رفتاری” اهمیت دو چندان دارد و نیاز امروزی طالبان سیاست اخلاق مدارانه.

نکته ظریف دیگر اینکه در بعضی از شبکه های اجتماعی مجازی افرادی به شیوه میرزا بنویس های عصر قاجار گوی تملق و چاپلوسی که “امروز سردار فلان، دیروز سردار بیسار” را از هم می ربایند که داروی این بلای خانمان سوز سخن مولا علی (ع) است که در چشم متملق باید خاک پاشید. و اما پیشنهاداتی متناسب و مرتبط با حوزه انتخابیه و کمیسیون انرژی مجلس قابل ارائه می باشد .

۱- توسعه منابع انسانی و ارتقاء مدیران: نماینده مجلس می تواند در ارتفاعی بالاتر از افق دید معمولی بعضی جناح ها با برافراشتن بیرق اتحاد و هم افزایی، همه افراد توانمند حوزه انتخابیه که اندیشه و مشی عملکردی آنان برای جامعه و کشور مفید بوده و در چهارچوب نظام جمهوری اسلامی تعریف می گردند مورد حمایت جدی و مستمر قراردهد.

اکنون وزن و سهم مدیریتی حوزه انتخابیه در استان و کشور مساعد نیست دست به نقدترین افراد برای ارتقاء سمت نیز همین فرمانداران فعلی سه شهرستان فراشبند، فیروزآباد و شیراز و اشخاص دیگری است که در سطوح مختلف مسیولیت دارند می باشد.نماینده ای که دوگانه مردمداری – نخبه گرایی را هوشمندانه با هم به پیش ببرد جایی برای عوام فریبی و جولان نخبه های قلابی نمی گذارد و این راهبرد برد -بردی است که منافع آن سالیان سال باقی خواهد ماند.

۲- اکنون جمعیت متراکمی از شاغلین در بخش صنعت نفت در منطقه پارس جنوبی و در شهرک های تازه تأسیس جم و عسلویه به اتفاق خانواده اسکان دارند که خط سیر درمانی اکثریت آنها عسلویه – جم – فیروزآباد و در نهایت شیراز می باشد و قاعدتاً اگر بیمارستان فیروزآباد به عنوان بیمارستان معین صنعت نفت قلمداد گردد مشمول حمایت های مالی و تجهیزاتی صنعت نفت خواهد شد و چه بسا که این بیمارستان را به یکی از مراکز درمانی مرجع در جنوب غرب استان تبدیل کند و پاسخگوی نیاز درمانی همه شهرستان های مجاور نیز باشد. علاوه بر این به دلیل وجود پالایشگاه گاز و ایستگاه های تقویت فشار در فراشبند بیمارستان این شهر هم مستعد همین عنوان برای ارتقا وضعیت آن می باشد.

۳- فساد پاشنه آشیل نظام اجرایی کشور می باشد و ذات فساد با تاریکی و عدم شفافیت همخون است و به اصطلاح فساد “بی هوازی” و با روشنایی میرا می گردد. یکی از گلوگاه های فساد شرکت های ظاهرا خصوصی شده ای است که منابع ملی در آن ها در گردش است و به شرکت های “خصولتی” معروف اند؛ که هم حقوق های نامتعارف در آنها وجود دارد هم مرجع نظارتی آنها محکم و قوی نیست و هم بهشت دور زدن قوانین دولتی و بکارگیری بازنشستگان در این وانفسای بیکاری جوانان.

شیوه شترمرغی آنان باعث شده که نظارت دستگاه های حاکمیتی را بر نتابیده و چیزی که این وسط قربانی خواهد شد اموال ملی است. کمیسیون انرژی مجلس باید در نظارت بر این گونه شرکت ها ورود موثر و جدی نماید تا اموال عمومی بازیچه دستان ناپاک نگردد.

۴- به این جمله توجه نمایید؛ “مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس جنوبی خبر داد : سرمایه گذاری ۶۵۰ میلیارد تومانی نفت در حوزه مسولیت اجتماعی بوشهر (۳ آذر ۹۵ )“.

تخصیص منابع فوق بعنوان مسیولیت اجتماعی (CSR)،مشت نمونه خروار کمک این سازمان نفتی در استان بوشهر است و از قرار اطلاع در شرکت مناطق نفت خیز جنوب نیز هزینه هایی به همین عنوان انجام می گردد. قطعا این میزان هزینه کرد مجزا از بودجه دو درصد سالانه سهم این مناطق است.

کمیسیون انرژی باید ورود کارشناسی و نظارتی نماید که آیا همه شرکت های تابعه صنعت نفت همین رویه را دارند و چرا شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی تعهدی در قبال مسولیت اجتماعی خود ندارد و این بودجه هنگفت از کدام محل تامین می گردد.!؟ این چه رویه ای است که ذیل یک وزارت این همه تبعیض وجود دارد.

۵ – در دولت های نهم و دهم که تب ساخت کارخانه های پتروشیمی بالاگرفت سهم جنوب استان فارس نیز خط لوله ای شد که اتان را از واحد استحصال اتان که قرار بود در مجاورت پالایشگاه پارسیان لامرد ساخته شود به فیروزآباد آورده و با تولید اتیلن چهار پتروشیمی را درچهار شهرستان داراب ، جهرم ، فسا و استهبان تغذیه خوراک نماید.

صنعت پتروشیمی دارای سه حلقه پیشبینی (طراحی وتولید دانش فنی ) ، حلقه میانی ( همین کارخانجات تولیدی ) و حلقه پسینی یعنی صنایع پایبن دستی است که کم بازده ترین، آلوده ترین، انرژی بر ترین ، هزینه برترین ، آب بر ترین و اشتغال زایی پایین به نسبت سرمایه‌گذاری انجام شده مربوط به همین حلقه میانی است .

اکنون که واحد تولیدی اتان از لامرد به عسلویه منتقل شده است و بحران آب در کشور و همین طور در استان فارس بیداد می کند بدور از حرف های عوام دوستانه بانی تشکیل یک تیم مستقل کشوری مشتمل بر کارشناسانی خبره از صنعت نفت و منابع آب شوید و تکلیف این خط لوله و کارخانه های مذکور را معلوم نمایید ودر ثانی از ظرفیت نمایندگی و عضویت در کمیسیون انرژی و با علم به اینکه دیر یا زود حوزه انتخابیه به ریل سراسری متصل خواهد شد برای استقرار صنایع پایین دستی با وجود تولید خوراک آنها در عسلویه و همچنین ایجاد صنایع تولیدی تجهیزات و قطعات مورد نیاز صنعت نفت در عسلویه و دیگر میادین نفتی جنوبی بهره ببرید تا سهم مناسبی از این رهگذر به حوزه انتخابیه در اشتغال زایی متاثر از صنعت نفت کسب گردد.البته در سالهای آخر نمایندگی مهندس سهراب بهلولی قشقایی کلنگ تاسیس شعبه ای از کارخانه ماشین سازی اراک در فیروزآباد به زمین زده شد که بعدا مانند خیلی از طرح های توسعه ای به بایگانی سپرده شد.