مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فراشبند اعلام کرد: بررسی پیمایشی باستان شناسی بخش هایی ازحوزه دشت سرمشهد واقع در این شهرستان انجام شد.

آبپا2 بررسی پیمایشی باستان شناسی در شهرستان فراشبند انجام شد

آبپا/ به گزارش دریافتی آبپا از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مرتضی کشاورز گفت:هیات بررسی باستان شناختی به سرپرستی دکتر پارسا قاسمی فارغ التحصیل باستان شناسی دانشگاه سوربن فرانسه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور این بررسی را صورت داد.
وی ادامه داد: بررسی سطحی پیمایشی قسمت هایی از دشت سرمشهد شامل روستاهای خلجی، پهناپهن، خنگه سوار و قنات باغ واقع در فراشبند انجام شد که نتایج حاصل از این مطالعات که مکمل مطالعات دوره های قبل نیز هست در قالب کتاب و مقاله در آینده ای نزدیک چاپ خواهد شد .
کشاورز افزود : نتایج اولیه نشان می دهد قرارگیری فراشبند، پایتخت چهارطاقی های ساسانی در میانه سه راس مثلث فیروزآباد، سیراف و کازرون، وجود بناهای ارزشمند تاریخی و الگوهای معیشتی و معماری نشان از اهمیت سوق الجیشی این منطقه تاریخی دارد.
فراشبند در حدود ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع شده و با داشتن ۹۸ اثر ثبت ملی و ۲۵چهارطاقی شناسایی شده به عنوان پایتخت چهارطاقی ها نامیده می شود.
این شهرستان دارای آب و هوای معتدل زمستانی و چشم اندازهای طبیعی، عشایری و روستایی بکر و زیبا و صنایع دستی پذیرای گردشگران است.

آبپا بررسی پیمایشی باستان شناسی در شهرستان فراشبند انجام شد