شورای-شهر-فراشبند نگاهی به چهار دوره شورای شهر فراشبند

اختصاصی آبپا

انتخابات شوراهای شهر و روستا و انتخاب شهرداران و دهیاران با نظر مردم که یکی از اصول بر زمین مانده قانون اساسی جمهوری اسلامی بود بالاخره در دولت اصلاحات مورد توجه قرار گرفت و اولین دوره انتخابات شوراها در تاریخ ۱۷ اسفند ۷۷ برگزار شد.

 • دور اول شورای شهر فراشبند( ۸۱-۷۷ )

اولین دوره انتخابات شورای شهر فراشبند همچون دیگر نقاط کشور با استقبال گسترده آحاد مردم مواجه شد.چه درتعداد و تنوع کاندیداها و چه در میزان مشارکت .

باز بودن فضای سیاسی آن ایام و تایید صلاحیت حداکثری کاندیداها باعث شده بود که افراد مختلفی با علایق و نگرش های متفاوت در صدد برآیند خود را در معرض رای و نظر مستقیم مردم قرار دهند.از لیست پنج نفره حزب اللهی های فراشبند گرفته تا افراد متمول و شناخته شده شهر و دیگر افرادی که کمتر مطرح بودند ، همه حکایت از آن داشت که انتخابات شورا مورد توجه قرار گرفته است.

با برگزاری انتخابات ، افراد زیر به عنوان پنج عضو دور اول شورای شهر فراشبند انتخاب شدند .

حاج ابراهیم کشاورز ، محمد رضا نوشادی ، حبیب فروغی ، علی نقی اکبری و سید اسماعیل موسوی ( حاج آقایی ) که در این میان حاج ابراهیم کشاورز با بیش از چهار هزار رای ، بیشترین آراء را به خود اختصاص داد و به عنوان نفر اول راهی شورا شد.

از لیست پنج نفره موسوم به حزب الله ( حاج آقای موسوی ، هدایت ذوالفقاری ، علی نقی اکبری ، عبدالله چراغی و روح الله احمدی ) دو نفر وارد شورا شدند .

اعضای شورای دور اول به اتفاق آراء ، صادق فروغی را به عنوان شهردار انتخاب کردند.فروغی پیش از این معاونت شهردار و مسئولیت حراست شهرداری را بر عهده داشت .

تلاش شهردار و همدلی و همت شورای دور اول فعالیت های عمرانی چشمگیری را رقم زد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعریض و بازگشایی و اجرای بلوار انقلاب از پل آبپا تا فلکه شهرداری
 • اجرای بلوار از فلکه شهرداری تا تامین اجتماعی
 • احداث ساختمان شهرداری
 • راهگشایی و آسفالت مسیر فراشبند تا اسلام آباد
 • اجرای خیابان های شهید فروغی ، خیابان صیاد ، خیابان شور آباد ، خیابان توحید ، خیابان بنیاد شهید ، خیابان مخابرات و خیابان محیط بانی ( زیر سازی و لبه گذاری ) و …
 • تعریض پل آبپا
 • دیوار سیل بند دره ملا کرمی
 • اخذ پروانه و حفر یک حلقه چاه در پارک محله ای خیابان صیاد
 • تملک زمین و حصار کشی پارک کوهستان
 • خرید شش دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین از جمله لودر و آتش نشانی و …
 • اجرا و تکمیل بخشی از موارد فوق در دوره مدیریت آقای فروغی و شورای دور دوم به انجام رسیده است.

فروغی نگاهی به چهار دوره شورای شهر فراشبند

شاید بتوان از تعریض و اجرای بلوار انقلاب به عنوان برگ زرین عملکرد شورای دور اول و شهردار وقت نام برد.

 • دور دوم شورای شهر فراشبند (۸۵ – ۸۱ )

انتخابات دور دوم شورای شهر فراشبند در حالی برگزار شد که حاج ابراهیم کشاورز نفر اول دور قبل در انتخابات شرکت نکرد و عطای شورا را به لقایش بخشید.

دور دوم انتخابات شوراها در ۹ اسفند سال ۸۱ در حالی برگزار شد که این انتخابات در کلان شهرها با استقبال سرد و حضور کمرنگ مردم مواجه شده و ۵ سال پس از دوم خرداد سال ۷۶ و موفقیت بزرگ و مثال زدنی اصلاح طلبان ، اصولگرایان آغاز پیروزهای انتخاباتی خود را جشن گرفتند. پیروزی هایی که در نهایت منجر به ظهور محمود احمدی نژاد شد.

در دور دوم ، آقایان صمد حسانی ، حسین بهارلو ، علی نقی اکبری ،سید اسماعیل موسوی ( حاج آقای ) و محمد رضا نوشادی به شورای شهر راه یافتند که در این میان سه نفر در شورای اول نیز حضور داشتند.

با شروع بکار شورای دور دوم مشخص شد که صمد حسانی و حسین بهارلو، تمام قد در مقابل شهردار وقت ایستاده و کمر به عزل صادق فروغی بسته اند .علی نقی اکبری و حاج آقای موسوی نیز از در حمایت از صادق فروغی در آمدند و بازی را دو – دو به تساوی کشاندند .محمد رضا نوشادی که نیم نگاهی به صندلی باجناق خود داشت ، ساز مخالف کوک کرد و در جبهه مخالفین صادق فروغی قرار گرفت.

هر چند در نهایت با فشار افکار عمومی و کنار کشیدن حاج آقای موسوی از ریاست شورا و واگذاری ریاست شورا به محمد رضا نوشادی ، صادق فروغی مجددا و برای بار دوم به عنوان شهردار شهر فراشبند انتخاب شد ، ولی شورای دور دوم هیچگاه رنگ همدلی به خود ندید و در عمل ، کارکرد شورای دوم نسبت به شورای اول افت محسوسی داشت.

در ادامه ، صمد حسانی که در اقلیت قرار گرفته و موفق به عزل صادق فروغی نشده بود و عملا خود را عضو غیر تاثیر گذار شورا می دانست ، از شورا استعفا داد و راه لارستان در پیش گرفت.

با پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ و حضور اصولگرایان در قدرت ، صادق فروغی از سمت شهردار شهر فراشبند استعفا داد و محمد رضا نوشادی که ریاست شورا را بر عهده داشت به عنوان شهردار انتخاب شد.

محمد رضا نوشادی یک سال و نیم فرصت داشت تا قابلیت و توانمندی خود را نشان داده و راه را برای انتخاب مجدد خویش در دور بعد ، هموار سازد.

پروژه-های-شهرداری-فراشبند نگاهی به چهار دوره شورای شهر فراشبند

نوشادی با شروع حجم وسیعی از آسفالت کوچه پس کوچه های فراشبند مقبولیت نسبی عامه را بدست آورد.هر چند عده ای ، برچسب پوپولیستی بر عملکرد ایشان زدند و غیر استاندارد بودن آسفالت را برجسته ساختند ، ولی انتخابات دور سوم و چهارم شورا نشان داد ، عامه مردم کوچه های آسفالت غیر استاندارد را به کوچه های خاکی استاندارد ترجیح می دهند .

 • دور سوم شورای شهر فراشبند ( ۹۲- ۸۵ )

دور سوم رقابت های انتخاباتی شورای شهر فراشبند در ۲۴ آذر ۸۵ در حالی برگزار شد که محمد رضا نوشادی با کارکرد مثبتی که از عملکرد خویش متصور بود ، خود را شهردار بلامنازع دور سوم شورا می دانست و این همه باعث شد که وارد رقابت های انتخاباتی نشده و برادر خود را راهی این رقابت ها کند.

در دور سوم شورا ،عبدالباقی حسانی به عنوان کاندیدایی شاخص و تاثیر گذار وارد گود رقابت انتخاباتی شد . با کاندیداتوری باقی حسانی معادلات به هم ریخت و شواهد نشان می داد که ترکیب شورا دستخوش تغییرات فاحشی خواهد شد.

عبد الباقی حسانی رکورد رای ادوار شورا را شکست و با بیش از شش هزار رای به عنوان نفر اول راهی شورای شهر شد.کرامت الله رویین تن ، حسین دهقان ، دکتر مزارعی و هادی نوشادی نیز دیگر منتخبین دور سوم شورای شهر بودند .

عبدالباقی حسانی به لطف سوابق مدیریتی قوی و تجربه سی ساله و با پشتوانه آرای معنادار مردم ، بر آن بود در واپسین سالهای عرصه مدیریت ،از خود نامی نیک و خاطره ای خوش به یادگار بگذارد.

سوابق گذشته نشان می داد که باقی حسانی به دنبال آن است که رئیس بلامنازع شورا باشد و مجموعه شهرداری را به طور کامل در ید اختیار خود گیرد.شرط انجام این مهم ، حذف محمد رضا نوشادی بود . لاجرم عبدالباقی حسانی در اولین نشست شورا ، محمد رضا نوشادی را علیرغم سوابقی همچون عضویت در دو دوره شورا و هجده ماه فعالیت در سمت شهردار ، کنار گذاشت و کرامت رویین تن را از شورا روانه شهرداری کرد . از خوب روزگار سید محمد حبیبی ( آ ممد ) از اعضای علی البدل شورا نیز همسو با باقی حسانی بود .در ادامه ، دکتر مزارعی نیز جای خود را به نواب عالیشوندی داد.

مدت چهارساله شورای دور سوم به دلیل تغییر قوانین انتخاباتی ، ۷ سال به درازا کشید .

علیرغم انتقادات بسیار به عملکرد کرامت الله رویین تن و بدهی قابل توجه شهرداری در این دوره ، تنها منبع درآمد پایدار شهرداری در این دور احداث شد.با احداث سنگ شکن و کارخانه آسفالت ،شهرداری فراشبند برای اولین بار به یک درآمد پایدار قابل توجه دست یافت.

سالهای پایانی دوره هفت ساله شورای سوم مصادف شد با شروع هدفمندی یارانه ها و تحریم های بین المللی و تغییر نرخ سوخت و حامل های انرژی و در نهایت زمین گیر شدن دولت.

رفته رفته نارضایتی مردم از عملکرد شورا و شهردار اوج گرفت و سی سال سابقه اجرایی و ترفند های مدیریتی هم نتوانست کمک حال عبدالباقی حسانی شود و ناگفته پیدا بود که در دور چهارم شورا ، تیم باقی حسانی شانس چندانی نخواهند داشت .

 • دور چهارم شورای شهر فراشبند ( ۹۶ – ۹۲ )

محمد رضا نوشادی که خود را معزول مقبول دور سوم می دانست ، با رصد رخدادهای شهر و دریافت نارضایتی عمومی از عملکرد شورای دور سوم ، با تمام توان وارد کارزار رقابت های انتخاباتی شورای دور چهارم شد .

صبح روز ۲۵ خرداد ۹۲ و با مشخص شدن نتایج انتخابات شورای شهر فراشبند موجی از شگفتی شهر را فرا گرفت ، چرا که برای اولین بار دو خانم وارد ترکیب شورا شده و شورای چهارم عنوان جوانترین میانگین سنی ادوار چهار گانه را به خود اختصاص داده بود . محمد رضا نوشادی با سابقه عضویت در شورای ادوار اول و دوم ، در دور چهارم نیز با کسب بیشترین آراء  راهی ساختمان شورا شد.خانم ها فرح جمشیدی و اقدس عالیشوندی و آقایان مسلم محمدی و هادی نوشادی نیز دیگر اعضای شورا را تشکیل می دادند.

با شروع بکار شورای چهارم ، محمد رضا نوشادی دیگر اعضای شورا را متقاعد ساخت که مجدداً کلید ساختمان شهرداری را به دست گیرد. با انتخاب نوشادی به سمت شهردار فراشبند ،حاج آقای موسوی برای سومین بار به شورا راه یافت و عنوان بیشترین مدت حضور در شورای شهر فراشبند را به خود اختصاص داد.

با خروج محمد رضا نوشادی از ترکیب شورا و معرفی به عنوان شهردار فراشبند ، فرح جمشیدی به عنوان رئیس شورا انتخاب شد.ریاستی که در سال بعد به حاج آقای موسوی رسید و پس از ایشان نیز به مسلم محمدی واگذار شد.ریاستی که احتمالاً در سال آخر هم به اقدس عالیشوندی خواهد رسید ، تا سرانجام در یک دوره چهار ساله ، غیر از هادی نوشادی ، همه اعضای شورا ، ریاست را تجربه کرده باشند.