خبرگزاری رویترز به نقل از مقام های آمریکایی گزارش داد: جان کِری وزیر امور خارجه آمریکا در جریان دیدارهای این هفته در نیویورک برای آغاز یک ابتکار دیپلماتیک جدید با هدف حل بحران سوریه تلاش می کند و در این ارتباط روز شنبه با همتای ایرانی خود گفت وگو خواهد کرد.

n00020203-b منابع آمریکایی: کری روز شنبه با ظریف در خصوص سوریه مذاکره می کند

برخی مقام های آمریکایی و غربی گفتند که کری در این هفته و در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، چندین ایده را برای یک رویکرد جدید با هدف حل بحران سوریه آزمایش خواهد کرد.
به نوشته رویترز، این رویکرد جدید که هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد، بر ایده گردهم آمدن روسیه، عربستان و کشورهایی مانند ترکیه و قطر استوار است.
براساس این گزارش ، تقویت حضور نظامی روسیه در سوریه در کنار بحران آوارگان و جنگ زدگان سوری که به مرزهای اروپا سرازیر شده اند، به تلاش ها برای حل بحران سوریه فوریت تازه ای بخشیده است.
در همین حال، «وندی شرمن» معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه به خبرنگاران گفت که کری روز شنبه در دیدار با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود در نیویورک، درباره بحران سوریه با او گفت وگو خواهد کرد.
در پی توافق هسته ای ایران و ۱+۵ در وین (برجام)، برخی مقام های غربی امیدوارند که این موضوع بتواند به حل مشکلات منطقه ای نیز کمک کند. از جمله «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ماه گذشته در گفت وگو با شبکه خبری سی ان ان گفت: توافق هسته ای اخیر با ایران می تواند راه را برای اتخاذ رویکردی متفاوت از سوی کشورهای منطقه در خصوص سوریه باز کند.
در همین ارتباط «حسین امیرعبدالهیان» معاون وزارت امور خارجه ایران نیز چهارشنبه گذشته با تاکید بر اینکه منتظر اثبات صداقت واشنگتن در حل مسالمت آمیز بحران سوریه هستیم، گفت: امیدواریم آمریکا با رویکردی واقع بینانه واقعیات مربوط به سوریه را درک کند و منتظر رفتار این کشور در این رابطه خواهیم بود.
معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: رفتار آمریکا در قبال مساله سوریه متناقض است و واشنگتن رویکرد مشخصی ندارد.
وی افزود: اگر واشنگتن به معنای واقعی از راه حل سیاسی در سوریه حمایت کند و اراده واقعی در مبارزه با تروریسم از خود نشان دهد، این رفتار برای امنیت منطقه و جهان کمک کننده خواهد بود.