بوشکان نیوز ـ حبیب حسینی | خودکشی مادر دو کودک در اهرم …. خودکشی یک پزشک زن در بیمارستان برازجان …. خودکشی جوانی در یکی از بخش های دشتستان …. اینها برخی خبرهای رسانه ای درباره خودکشی های سال جاری در استان است اما براستی علت در چیست؟

بعد از ظهر شنبه هفته جاری نیز یک پزشک زن در بیمارستان برازجان با قرص سیانور خودکشی کرد.

خردادماه گذشته نیز جوانی در یکی از بخش های دشتستان (بخش بوشکان) با روش حلق آویز کردن به زندگی خود پایان داد.

اینها برخی خبرهای رسانه ای درباره خودکشی های سالجاری در استان است، اگرچه آمار رسمی و تایید شده ای درباره میزان خودکشی ها رسانه ای نمی شود.

بنا بر آمار بهزیستی، پس از حلق آویز کردن، خودسوزی با فراوانی ٣۰ درصد کل خودکشی ها در رتبه دوم انواع خودکشی منجر به مرگ در ایران قرار دارد. داشتن افسردگی در افراد باعث بروز رفتارهای نامتعادل می شود که از جمله می توان به افزایش خودسوزی در بین افراد خصوصا زنان اشاره کرد.

همچنین افسردگی در مناطق جنونی نسبت به دیگر مناطق کشور شایع تر می باشد. در این مناطق امید به زندگی و نشاط بدلیل وضعیت نامناسب معیشتی، نبود فضاهای تفریحی مناسب با چالش جدی مواجه است.

بر اساس تحقیقات به عمل آمده توسط ایسنا، به جرات می توان گفت خودکشی در بین زنان متاهل نسبت به دختران مجرد بسیار شایع تر می باشد. علت خودکشی دختران مجرد معمولاً اعمال فشار از سوی خانواده، تجاوز جنسی، تهدید و ارعاب، احساس پوچی و بی توجهی خانواده است.

موسی ملک محمودی، یکی از پژوهشگران این طرح پژوهشی می گوید: «۴۴ درصد زنانی که اقدام به خود کشی می کنند خانه دار هستند.»

همچنین خودکشی در میان زنان متاهل بیشتر به دلیل آزار و اذیت از جانب همسران شان بوده است. آزار همسر به ویژه برای زنانی که در سنین پایین ازدواج می کنند سبب افسردگی می شود و می تواند عامل مهمی در ایجاد انگیزه خودکشی باشد.

اما یک روانشناس معتقد است دلیل اصلی خودکشی زنان متاهل بی پناهی در جامعه است.

ابراهیم شوهانی افزود: زشت بودن طلاق در جامعه، عدم حمایت درست خانواده در صورت جدایی و ترس از بدتر شدن شرایط در صورت طلاق سبب می شود زن متاهل در حالتی قرار بگیرد که دیگر نخواهد زنده بماند.

دلایل خودکشی می تواند هر یک از دلایل مطرح شده در بالا باشد اما این سوال مطرح است که، مراکزی که با افراد جامعه خصوصا زنان سروکار دارند برای رفع این مشکل تاکنون چه اقدام یا اقداماتی کرده اند؟ و آیااین اقدامات خود را بطور گسترده اطلاع رسانی کرده اند تا جامعه با این بحران آشنا شود و بیاموزد که رفتارهای خود را تحت کنترل در آورد؟

تاسیس خانه های سلامت، مراکز شبه خانواده، ایجاد خطوط تلفن بحران، مراکز مشاوره خانوادگی، اصلاح و ساماندهی مراکز مشاوره قبل از ازدواج، ارتقای سطح فرهنگ جامعه در خصوص جایگاه شخصیتی زنان، پیش بینی و تشدید مجازات مردانی که به هر دلیل اقدام به همسر آزاری می کنند، ارائه خدمات کارآمد به افراد آسیب دیده و آسیب پذیر به عنوان راهکارهایی برای کاهش خودکشی زنان پیشنهاد شده که بعضی اجرا و بعضی عقیم مانده اند.

متاسفانه در جامعه کنونی، کمتر ارگان یا موسسه ای به مساله خودکشی می پردازد و این مساله برای آنها دارای ارزش کمی می باشد. آموزش و پرورش می تواند با آموزش مهارت های زندگی در مدارس و دستگاههای مسئول در حوزه فرهنگی و اجتماعی با برنامه ریزی برای افزایش نشاط و امید در زندگی، در این زمینه ایفای مسئولیت کنند.

با این حال اگرچه آمارهای غیر رسمی از افزایش پدیده خودکشی در کشور و استان حکایت دارد، ولی برنامه مدونی از سوی متولیان امر برای مواجهه با این چالش دیده نشده و فعالیتی برای ریشه یابی این اتفاق دیده نمی شود.