اینستاگرام
ad

مطالب مشابه

15 Comments

 1. 1

  محمد

  مطلب بسیار جالبی بود
  من نمیدونستم فراشبند یعنی اسفندگان
  سپاس
  ۰  ۰
  پاسخ
 2. 2

  صالح

  ممنون از آقای دکتر
  چند تا نکته :
  ۱- اینکه عوام میگن فراشبند کنار کوه واقع شده است ؛ پس زلزله نمی آید واقعیت ندارد ؟
  ۲- با این اوصاف دانشگاه پیام نور ، دو مدرسه شبانه روزی ، بیمارستان ، واقع در حسین آباد هم روی گسل است ، خطرناک شد که …
  ۳- برای مسکن مهر باید مقام سازی شود
  ۴- آموزش برای آمادگی زلزله باید صورت گیرد ، هرچند عمر دست خداست
  ۵- قیمت زمین در محله شهید فروغی و مسکن مهر باید کاهش پیدا کند

  با تشکر
  ۰  ۰
  پاسخ
 3. 3

  مرتضی زارع

  این معنی اسم فراشبند را نمی دونستم کاش یه بیوگرافی هم جناب دکتر گذاشته بودید.
  با تشکر از مطلب مفیدتون
  ۰  ۰
  پاسخ
 4. 4

  سارا

  به نظر من اینکه بررسی مسائل مملکت با تکیه بر اصول علمی باشه خیلی خوبه نه اینکه پنهان بشه پشت مسائلی که همه چیز توش هست بجز علم. به شما تبریک میگم آقای دکتر به خاطر چنین متن علمی قوی و کاملی ما به وجود شما و امثال شما در این مملکت برای اتقای سطح علم و دانش نیازمندیم.
  ۰  ۰
  پاسخ
 5. 5

  مهرزاد

  مطلب خوبی بود البته باید مهندسین عمران گرایش زلزله و دیگر کسانی که رشته آنها مرتبط هست اظهار نظر کنند
  ممنون از مطلبتون
  ۰  ۰
  پاسخ
 6. 6

  سعید زارعی

  صالح:
  ۱- در ایران هرجا که مرز بین کوه و دشت Sharp باشه احتمال زیاد یه گسل اونجا هست. اگه زلزله به قدر کافی بزرگ باشه تو حریم گسل هیچ سازه ی دست بشر یارای مقاومت نداره.اینکه تخریب توی دشتها بیشتر از کوههاست به خاطر ماهیت انتقال امواج هست که توی سنگ معمولن در یک مسیر انتقال پیدا میکنه ولی توی دشت(مثلن شنبه در خورموج) امواج توی همدیگه میپیچن و تخریب زیادی ایجاد میکنن.اینکه کوه های فراشبند جلوی زلزله رو میگیرن چندان پایه علمی نداره و فقط بحث تفاوت حرکت امواج و مقاومت اونها هستش. در فراشبند جنس سازندها آهکی با میان لایه های مارنی هست که مقاومت چندانی در مقابل شکستگی ندارند.
  ۲-اینکه سازه ای در این مناطق هست اصلن عجیب نیست و خطرناک هم نیست به شرط اینکه توی حریم گسل نباشه و مقاوم سازی هم صورت گرفته باشه. گو اینکه در صورتی هم که رعایت نشده باشه راهکارهایی وجود داره.
  ۳-بله بهتره هم مقاوم سازی خود ساختمان و هم وسایل داخلی صورت بگیره.
  ۴-موافقم.
  ۵-تخصصی تو این زمینه ندارم.
  ۰  ۰
  پاسخ
 7. 7

  سعید زارعی

  مهرزاد:
  مسائلی که مطرح شده اینجا خارج از حیطه تخصص نبوده گو اینکه زلزله یه مبحث گسترده هست و تو حیطه ساختمان و بحث مقاوم سازی و سایر مطالب مرتبط با سازه قطعن مهندسین عمران زلزله-مهندسین زلزله- معماری، ژئوفیزیک و … میتونن راهکارهاشون رو ارائه بدن.
  ۰  ۰
  پاسخ
 8. 8

  صالح

  خبرگزاری ایرنا: زلزله ای به بزرگی ۳ / ۴درجه ریشتر بامداد امروز جمعه شیراز را لرزاند.

  این زمین لرزه ساعت چهار و ۲۱ دقیقه و ۲۰ ثانیه جمعه ۱۴ شهریور جاری به وقوع پیوست.

  موقعیت این زلزله ۲۹.۵۸ شمالی و ۵۲.۱۸ شرقی در عمق ۱۰ کیلومتری زمین ذکر شده است.

  کانون این زمین لرزه در ۳۴ کیلومتری شیراز، ۴۱ کیلومتری بالاده و ۴۸ کیلومتری بیضا ثبت شده است.

  ازخسارت های احتمالی این زمین لرزه گزارشی دریافت نشده است.

  زمین لرزه دیگری نیز به بزرگی سه ریشتر در ساعت سه و ۳۰ دقیقه و ۲۱ ثانیه بامداد جمعه ۱۴ شهریور منطقه لار در استان فارس را لرزاند.

  یک زلزله سه و دو دهم ریشتری نیز در ساعت یک بامداد امروز جمعه زاهد شهر در استان فارس را لرزاند.

  http://goo.gl/J47eOA
  ۰  ۰
  پاسخ
 9. 9

  سعید صداقت

  در تکمیل مقاله خوب جناب دکتر زارعی باید عرض کنم که کشور ما از لحاظ لرزه خیزی به چهار ناحیه منطقه با لرزه خیزی خیلی زیاد-زیاد- متوسط و کم تقسیم بندی می شود که شهرستان فراشبند در ناحیه با خطر لرزه خیزی زیاد قرار دارد همچنین همانطور که جناب دکتر فرمودند دو گسل فعال در اطراف فراشبند وجود دارند(کره بس و کازرون) که فعالیت آنها در چند سال اخیر زیاد شده (زلزله کنار تخته-شمبه- دهرم و …) مخصوصا گسل کره بس که همانطور که جناب دکتر فرمودند دهرم را نیز تحت شعاع فعالیت خود قرار میدهد. نکته دیگر اینکه در عوام مردم گفته می شود که فراشبند از قدیم زلزله نیامده و نمی آید کاملا اشتباه می باشد به طوری که اگر دوستان در سایت پژو هشکده زلزله آمار زلزله های شهرستان فراشبند را نگاه کنند به آمار جالبی میر سند بطوری که در ۱۰۰ سال اخیر بالای ۱۰ زلزله با بزرگای ۵ (مثلا زلزله با بزرگی ۵.۹ در تاریخ ۱۹۷۶/۰۴/۲۲) در شعاع ۵۰ کیلومتری شهرستان رخ داده است در حالی که یک زلزله می تواند تا شعاع ۱۵۰ یا حتی ۲۰۰ کیلومتر هم خرابی داشته باشد. نکته دیگر اینکه زلزله چیزی نیست جز آزاد شدن انرژی ذخیره شده در پوسته زمین ناشی از فعالیت گسل ها.در نتیجه وقتی در منطقه ای گسل فعال وجود دارد به طور کلی دو حالت برای قابلیت ذخیره انرژی ناشی از فعالیت گسل در نظر گرفته می شود یکی اینکه قابلیت ذخیره انرژی پوسته کم می باشد که در این حالت فعالیت گسل ها به صورت زلزله های کوچک و مداوم بروز میکند. حالت دوم اینکه قابلیت ذخیره انرژی زیاد باشد که در این حالت زلزله های شدید معمولا با اختلاف زمانی طولانی در آن منطقه رخ میدهد و اغلب در فاصله زمانی بین دو زلزله بزرگ زلزله قابل توجهی رخ نمی دهد. در نتیجه در منطقه ما با توجه به وجود گسل ها اگر زلزله های کوچک و مداوم رخ ندهد تا انرژی ذخیره شده در صفحات زمین تخلیه نشود (همان اتفاقی که در تهران در حال رخ دادن است) باید نگران باشیم.
  ۰  ۰
  پاسخ
 10. 10

  سعید صداقت

  در جواب آقای صالح باید عرض کنم در کشور ما خیلی وقت ها صورت مسئله مهمی بیان می شود. حتی از لحاظ علمی هم اهمیت موضوع و مسئله اثبات می گردد مانند مسئله محیط زیست یا بحران هایی مانند زلزله یا سیل. اما هنگامی که کار به اقدامات عملی یا حل موضوع میرسد مسئله به فراموشی سپرده می شود. در علم مهندسی زلزله برای مدیریت این موضوع ابتدا مسئله را به دو قسمت تقسیم میکنند یکی اقدامات قبل از وقوع زلزله مانند مقاوم سازی و استحکام بناها و تاسیسات زیربنایی و دوم مدیریت بحران بعد از وقوع زلزله برای کاهش تلفات جانی و مالی. که در قسمت اول یعنی ساختن سازه های مقاوم ، اینکه شهری مانند فراشبند در چه منطقه ای و روی چه نوع گسلی قرار گرفته است در آیین نامه های زلزله و مقررات ملی ساختمان دیده شده است و اگر ساختمانی مطابق این آیین نامه ها ساخته شود مقاومت خوبی خواهد داشت.در مورد مدیریت بحرانی مانند زلزله هم نهادهای مسئول باید با تمهیدات خاصی مانند آموزش افراد یا مشخص کردن محلی در نقطه ای از شهر برای اسکان موقت بعد از زلزله و مهیا کردن نیازهای اولیه و دیگر تمهیدات لازم خسارات جانی و مالی آن را به حداقل برسانند که در شهرستان فراشبند هم ستاد مدیریت بحران تحت نظارت فرمانداری فعالیت میکند.
  ۰  ۰
  پاسخ
 11. 11

  سعید زارعی

  ضمن تایید اظهارات متین جناب آقای مهندس صداقت باید یادمون باشه که اینکه پیشتر چه اشتباهاتی صورت گرفته و کجاها ضعف داریم مبحث آسیب شناسی موضوع هست.بحث دیگه هم ارائه راهکارهاست.اینکه ما چشممون رو بر واقعیات ببندیم گناه نابخشودنی است در حق خودمون و آیندگانمون و اینکه بشینیم و بر بالین یه ساختمان بیمار یا فضای بیمار هم گریه کنیم خطای دوم .سعی کنیم با کمک همدیگه مسیر رو در جهتی پیش ببریم با آگاهی با موضوع برخورد بشه.ایشالا تو فرصت های بعدی در حد دانشی که در برابر شما بزرگواران بی شباهت به بی دانشی نیست راهکارهایی ارائه میشه.
  ۰  ۰
  پاسخ
 12. 12

  محسن

  مطالب مفیدی بود
  سپاس
  ۰  ۰
  پاسخ
 13. 13

  عالیشوندی

  دست دکتر زارعی درد نکنه
  مطلب پر مغزی بود
  ایا مسئولین دولت فخیمه احمدی نژاد و مشاوران جوان توانمند فرماندار اسبق فراشبند و مبدع واژه “محور توسعه”نمی دانستند که می بایست قبل از شروع هر طرح و پروژه ای آزمایشات ژئوتکنیک و مطالعات زلزله انجام گردد؟
  حالا مسکن مهر خیلی مهندسی ساخته شده که روی گسل زلزله هم قرار بگیره!!!!!!!!!!!!!!
  شاید حکمتی هست چون اکثر ساکنین مسکن مهر افراد تجدید فراشی هستند .خدا کنه گرفتار نفرین زن دوم نشوند و الا …………
  ۰  ۰
  پاسخ
 14. 14

  کمیل حسنپور

  با درود و احترام
  مطالب مرتبط با زلزله بسیار زیبا و مفید بود،، با تشکر از دقت نظر دکتر عزیز،، خصوصا مخاطرات گسل منطقه فراشبند،،
  مطلب دیگر،، نام فراشبند می‌تونه از نام بند فراش ،فراش بند گرفته شده باشه،، چون ما در منطقه اسماعیل بند ، ابراهیم بند ، … .. بند هم از قدیم داشته ایم،، البته اطمینان کامل ندارم،، چون قدمت فراشبند به قبل از اسلام برمیگردد،،
  وجالبه که در منطقه بند ریگ فراشبند آثار معابد خورشید پرست ها، ستاره پرست ها ، و آیین های بسیار کهن ماقبل آریایی نیز وجود دارد،،
  ۰  ۰
  پاسخ
 15. 15

  ناشناس

  با سلام
  مطالب را خواندم خوب بود دستتان درد نکند ولی شما که زحمت کشیدید ای کاش تمام شهرهای استان فارس را منتشر میکردید
  ممنون
  خلیل زبرجد
  ۰  ۰
  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

استفاده از این مطالب فقط با ذکر منبع "خبرگزاری آبپا " مجاز است